Blinken son anda planını değiştirdi: BMGK'de konuşacak

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna konusunda bugün yapılması planlanan BM Güvenlik Konseyi toplantısında konuşmak üzere seyahat planlarını son anda değiştirdi.

© AP
Blinken son anda planını değiştirdi: BMGK'de konuşacak

15 üyeli BM Güvenlik Konseyi 2015 yılında onaylanan ve Ukrayna ordusuyla Rusya’nın desteklediği ayrılıkçılar arasında Ukrayna’nın doğusunda sekiz yıldır devam eden çatışmayı sonlandırmayı amaçlayan Minsk Anlaşmalarını görüşmek üzere toplanıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken da Almanya’daki Münih Güvenlik Konferansı öncesinde Birleşmiş Milletler’de konuşma yapmak üzere New York’a gitti. ABD’nin BM nezdindeki daimi temsilcisi Linda Thomas Greenfield, amacın ABD’nin diplomasiye bağlı olduğunu, gerilimin azaltılmasına yönelik yolu vurgulamak ve dünyaya bir savaşın önlenmesi için her şeyi yaptığını net bir şekilde göstermek olduğunu söyledi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili Reuters haber ajansına Rusya’nın Washington’un güvenlik tekliflerine yanıtını ilettiğini söyledi. Yanıtın ABD’nin Moskova Büyükelçisi John Sullivan’a iletildiği belirtildi.

Rus haber ajansı RIA da Rusya’nın ABD’nin Rusya Büyükelçisi yardımcısı Bartle Gorman’ı sınırdışı ettiğini ve Washington’un buna karşılık vereceğini aktardı. Moskova’nın ne gerekçeyle böyle bir adım attığı belirsiz.

BM Güvenlik Konseyi Rusya’nın Kırım’ı ilhak ettiği 2014 yılından bu yana Ukrayna krizini görüşmek üzere pek çok kez toplandı. BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olan Rusya’nın veto hakkı bulunduğu için konsey herhangi bir adım atamadı. (VOA Türkçe)

SIRADAKİ HABER