Blinken, Ukraynalı mevkidaşı Kuleba ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ile telefonda görüştü. Blinken, "Ukrayna'yı desteklemek için ABD'nin son adımlarını açıkladım." ifadelerinde bulundu.

© AFP
Blinken, Ukraynalı mevkidaşı Kuleba ile görüştü

ABD’li yetkililerden Ukraynaya destek sürüyor. ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ukraynalı mevkidaşı Kuleba ile görüştüğünü ifade ederek, Kiev’deki görüşmelerimizi takiben Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile görüştüm. Kremlin’in acımasız savaşı karşısında Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklemek için ABD’nin son adımlarını belirttim dedi.

ŞU ANA KADAR YAPILAN YARDIM 4,3 MİLYAR DOLAR

Blinken ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, geçen hafta Kievde Kuleba ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile bir araya gelmişti. Bu toplantıda, ABD’nin Ukrayna, Orta ve Doğu Avrupa ile Balkan bölgesindeki diğer 15 müttefik ve ortak ülke için 713 milyon dolardan fazla Dış Askeri Finansman (FMF) sağlamayı planladığı belirtilmişti.

Bu finansmanın 322 milyon dolarının direkt olarak Ukrayna’ya verileceği ifade edildi. Öte yandan ABD’de Joe Bidennın yönetime başlamasından bu yana Ukrayna’ya 4,3 milyar dolarlık finansman sağlandığı aktarıldı.

SIRADAKİ HABER