BM bu kez Rusya için çağrıda bulundu: Engeller kaldırılsın

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Türkiye ve BM'nin arabuluculuğunda yapılan tahıl sevkiyatı anlaşmasının ardından Ukrayna'nın, 3 ay içinde 10 milyon ton tahıl ve gıda maddesi sevkiyatı yaptığını açıkladı. Öte yandan Genel Sekreter Guterres, Rusya için de çağrıda bulundu.

© REUTERS
BM bu kez Rusya için çağrıda bulundu: Engeller kaldırılsın

Guterres, “Şahit olduğumuz bütün engellere rağmen, Karadeniz’deki umut ışığı halen parlıyor” ifadesini kullanarak, tahıl anlaşması girişiminin işlevselliğini sağlamanın “ortak sorumluluk” olduğunu söyledi.

“DÖNÜM NOKTASI” OLARAK NİTELEDİ

Türkiye ve BM’nin arabuluculuğunda yapılan tahıl sevkiyatı anlaşmasının ardından Ukrayna’nın 3 ay içinde 10 milyon ton tahıl ve gıda maddesi sevkiyatını “dönüm noktası” olarak nitelendiren Guterres, 19 Kasım’da sona erecek olan tahıl anlaşmasının, kesintisiz uygulanması ve yenilenmesi konusunda Rusya ile Ukrayna’ya çağrıda bulundu.

BU KEZ RUSYA İÇİN ÇAĞRIDA BULUNDU

Genel Sekreter Guterres, ayrıca, Rus gıda ve gübre ihracatının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini kaydetti.

Küresel gıda krizinin çözümü için Türkiye’nin koordinasyonunda yürütülen tahıl sevkiyatı anlaşması, 22 Temmuz’da İstanbul’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Ukrayna, Rusya, Türkiye ve BM arasında imzalanmıştı. (AA)

SIRADAKİ HABER