BM'den Flaş Libya açıklaması

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Salame, başkent Trablus'taki çatışmaların

© AFP
BM'den Flaş Libya açıklaması

BM'den Flaş Libya açıklaması: Çatışmalar uzun ve kanlı bir savaşın başlangıcı
Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Salame, başkent Trablus'taki çatışmaların "uzun ve kanlı bir savaşın sadece başlangıcı" olduğunu söyledi.

BM Güvenlik Konseyi'ni çatışmalarla ilgili bilgilendiren Salame, başka ülkelerden gelen silah akışının kesilmesi için derhal adımlar atılması çağrısında bulundu.

Libya'da ordu güçleri ile ülkenin doğusunu kontrol altında tutan General Halife Hafter güçleri arasındaki çatışmalar hafta sonu Trablus'a giden su kaynaklarının kesilmesi üzerine yeniden şiddetlendi.

BM bunun bir savaş suçu olabileceğini söylerken, uluslararası alanda tanınan ve başkenti Trablus olan Libya Ulusal Birlik Hükümeti bundan Hafter'e bağlı güçleri sorumlu tuttu.

BM Güvenlik Konseyi'ni uyaran Salame, başka ülkelerden silah akışının sürmesi halinde çatışmaların "herkes herkese karşı" olarak nitelediği bir kaos ortamına sürükleneceğini söyledi.

Salame, "Felaket tellalı değilim ama başkent Trablus'un eteklerindeki çatışmalar, Akdeniz'in güney kıyılarında uzun soluklu ve kanlı bir savaşın daha sadece başlangıcı ve bu durum Libya'nın komşularının ve genel olarak Akdeniz bölgesinin güvenliğini tehlikeye atacaktır" dedi.

General Hafter'in 4 Nisan'da komutanı olduğu "Libya Ulusal Ordusu"na başkent Trablus'u ele geçirme emrini vermiş, ordu ile aralarında çatışmalar başlamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), son yaşanan çatışmalarla beraber evlerini terk edenlerin sayısının 75 bini aştığını, en az 510 kişinin ise yaşamını yitirdiğini açıkladı. (Kaynak: BBC Türkçe)

SIRADAKİ HABER