BM Genel Sekreteri Guterres: Libyalı taraflardan oluşan askeri komite Cenevre'de toplanacak

Berlin'deki Libya Konferansı sonrası açıklama yapan BM Genel Sekreteri Guterres, toplantıya katılan tüm tarafların ateşkesi destekleme taahhüdünde bulunduğu ve Libyalı taraflardan oluşan askeri komitenin Cenevre'de toplanacağını söyledi.

© AP Jens Meyer
BM Genel Sekreteri Guterres: Libyalı taraflardan oluşan askeri komite Cenevre'de toplanacak

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Gutteres, Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen konferansın ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Libya'daki taraflardan oluşan askeri komiteye ilişkin, "Önümüzdeki günlerde askeri komiteyi Cenevre'de toplayacak duruma geldik" ifadesini kullanan Guterres şunları söyledi:

"Berlin'de bugün liderlerin Libya krizinin barışçıl biçimde çözülmesi için güçlü bir mesaj verdi. Libya'da askeri çözüme yer yoktur. Tüm katılımcılar, konuya daha fazla müdahil olanlar da dahil, buna bir kaç kez dikkat çektiler. Libya'da askeri çatışma veya ülkenin iç işlerine karışmaktan kaçınılacak. Tüm aktörlere çatışmayı alevlendirecek eylemlerden uzak durmaları çağrısında bulunduk."

Guterres, "Temsilciler Meclisi ve Devlet Konseyi'nin temsilcilerinin siyasi foruma seçilmesi konusunda da iyi bir ilerleme kaydedildi. Bu forumda BM Özel Temsilcisi'nin seçtiği bazı isimler de olacak" dedi.

Libya'nın ihtiyacı olan ekonomik reforma ilişkin bir toplantının da 2-3 hafta içerisinde yapılacağını kaydeden Guterres, buna ilişkin ilk toplantının Tunus'ta yapıldığını söyledi.

Genel Sekreter Guterres, toplantıya katılan tüm taraflar ateşkesi destekleme taahhüdünde bulunduğunu ifade etti.

SIRADAKİ HABER