BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet, tartışmalı Sincan ziyaretinde gözaltındaki Uygurlarla konuşamadığını söyledi

BM Yüksek Komiseri, Sincan ziyaretinde Çin'in hak ihlallerini güçlü bir dille kınamadığı gerekçesiyle eleştirilmişti

© AP
BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet, tartışmalı Sincan ziyaretinde gözaltındaki Uygurlarla konuşamadığını söyledi

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne tartışmalı bir ziyaret gerçekleştiren Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, ziyareti sırasında Çin hükûmet görevlilerinin yanında olduğunu ve gözaltındaki Uygurlarla ve aileleriyle konuşma fırsatı olmadığını söyledi.

The Guardian’da yer alan habere göre, ağustos sonunda görevi sona erdikten sonra ikinci bir dört yıllık süre talep etmeyeceğini açıklayan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet, Cenevre’de 50’inci İnsan Hakları Konseyi’nde konuştu. Bachelet, Çin’in insan hakları ihlalleriyle suçlandığı  Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne yaptığı ziyaret sırasında sınırlamalarla karşılaştığını açıkladı. 

Bachelet ziyareti sırasında sivil toplum kuruluşu yetkilileriyle hükûmet gözetimi olmadan görüşebildiğini ancak Sincan’daki ziyareti boyunca yanında bir Çin hükûmet yetkilisi olduğunu söyledi.

The Guardian, toplantı sırasında Bachelet’e Uygurlu sivillerle “gözetim altında olmadan” konuşup konuşamadığını sordu. Bachelet, Covid kısıtlamaları nedeniyle herkesle görüşemediğini söyledi. 

Bachelet, “Sözde eğitim merkezi olan Kasghar hapishanesini ziyaret ettim, burada yetkililerle konuştum. Gözaltında olan Uygurlar ya da aileleriyle konuşma fırsatım olmadı. Ancak bunun dışında ülke dışındaki bazı eski mahkumlarla görüştüm” dedi.

BM Yüksek Komiseri Bachelet, Çin ziyaretinin ardından insan hakları örgütleri ve Uygur aktivistler tarafından tepki görmüştü. Bachelet’in Çin’in Sincan’daki hak ihlallerini güçlü bir dille kınamadığı, basın toplantısında “eğitim merkezi” gibi ifadelerle Çin hükûmetinin uygun bulduğu dili kullandığı belirtilmişti. 

SIRADAKİ HABER