BM: Suriye'de sivillere saldırıların artmasından endişeliyiz

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Suriye genelinde son günlerde sivillere yönelik saldırıların keskin şekilde artmasından ve ülkede devam hakları ihlalleri ve istismarlardan derin endişe duyulduğunu bildirdi.

© REUTERS
BM: Suriye'de sivillere saldırıların artmasından endişeliyiz

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) Sözcüsü Rupert Colville, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'in açıklamasını okudu.

Bachelet, Suriye'deki sivillere yönelik saldırılara değinerek, her gün ülkenin bir ucundan diğerine hedef gözetilerek yapılan katliamlar ve bombalamalara ilişkin raporlar aldıklarını aktardı.

Bu saldırıların çoğunun nüfusun yoğun olduğu bölgelerde gerçekleştirildiğini belirten Bachelet, "DAİŞ da dahil Suriye'de çatışan farklı taraflar, dünya küresel olarak Covid-19 pandemisine odaklanmışken bunu yeniden örgütlenmek ve nüfusa şiddet uygulamak için bir fırsat olarak görüyor" ifadesini kullandı.

Bachelet, ülkede nisanda en az 35 sivilin el yapımı bombalarla öldürüldüğünü belgelediklerini, mart başından bu yana el yapımı bombalarla 26 yerleşim biriminde 33 saldırı düzenlendiğini bildirdi.

İdlib'de Türkiye ve Rusya'nın mutabık kaldığı ateşkese genel anlamda uyulduğunu vurgulayan Bachelet, Halep'in batısı ve İdlib'in güneyindeki kırsal alanlarda Beşşar Esad rejimi ve destekçileriyle silahlı gruplar arasında "kara konuşlu" çatışmaların devam ettiğini kaydetti.

Bachelet, ülke genelinde son günlerde sivillere yönelik saldırıların keskin şekilde arttığına işaret ederek, devam eden hakları ihlalleri ve istismarlardan derin endişe duyulduğuna dikkati çekti.

SIRADAKİ HABER