BM: Ukrayna'da 13 milyon kişi yerini yurdunu terk etmek zorunda kaldı

BM'nin verilerine göre, Ukrayna'da savaşın başlamasıyla birlikte 13 milyon kişi yerini yurdunu terketti. 7 milyon 700 bini Ukrayna toprakları içinde kalırken gerisi yurt dışına çıktı.

© PICTURE ALLIANCE
BM: Ukrayna'da 13 milyon kişi yerini yurdunu terk etmek zorunda kaldı

Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açtığı 24 Şubat'tan bu yana 13 milyon Ukraynalı yerini yurdunu terk etmek zorunda kaldı. Birleşmiş Millet Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) yetkilileri, sığınmacı konumuna düşen Ukraynalıların insan kaçakçılarına, onlara kötü muamele yapan suç çetelerine ve onları sömürmeyi amaçlayan kadın ve çocuk tacirlerine karşı korunmaya muhtaç olduklarının altını çizdiler.

DW Türkçe ’de yer alan habere göre Birleşmiş Millet Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) bugün Cenevre'de yaptığı açıklamaya göre, Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açtığı 24 Şubat'tan bu yana yaklaşık 13 milyon Ukraynalı yerini yurdunu terk etmek zorunda kaldı. BM'ye göre bunlardan 7 milyon 700 bini Ukrayna toprakları içinde kaldı, gerisi yurt dışına çıktı.

Ukrayna'yı terk eden 5 milyondan fazla kişinin çoğunun kadın, çocuk ve yaşlılardan oluştuğu bildirildi. Bunlar arasında bir yetişkinin eşlik etmediği çocuklar ve gençler bulunduğu da haber veriliyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Ukrayna'da kalanların en çok tibbi malzeme, ilaç ve nakit paraya gereksinimleri olduğunu vurguladı ve gıda ile hijyenik malzemenin eksikliğine dikkat çekti.

UNHCR yetkilileri, sığınmacı konumuna düşen Ukraynalıların insan kaçakçılarına, onlara kötü muamele yapan suç çetelerine ve onları sömürmeyi amaçlayan kadın ve çocuk tacirlerine karşı korunmaya muhtaç olduklarının altını çizdiler.

EN FAZLA GÖÇ MART AYINDA KAYDEDİLDİ

UNHCR'in verilerine göre, Nisan ayında Ukrayna'dan ayrılanların sayısı 1 milyonu geçti. Mart ayında ise bu rakam 3 milyon 400 bin olarak açıklanmıştı. Ülkesinden ayrılanların üçte ikisinin Polonya'ya sığındığı bildiriliyor. Bazılarının oradan da başka ülkelere doğru devam ettiği de kaydediliyor.

Polonya makamları, Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açtığı 24 Şubat'tan bu yana kendi sınırlarından Ukrayna'ya giriş yapan kişi sayısının da 779 bin olduğunu açıkladı. Savaştan önce Ukrayna hükümetinin denetiminde olan ülkedeki nüfusun 37 milyon olduğu bildiriliyor. Bu 37 milyona Rusya'nın ilhak ettiği Kırım ile ayrılıkçı Rus milislerin bulunduğu Doğu Ukrayna'daki bölgelerdeki nüfus dahil değil.

SIRADAKİ HABER