BM ve AB’den ‘iki devletli çözüm’ önerisi

Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB), ‘Yüzyılın Anlaşması’ için taraflara 'iki devletli' çözüm önerisinde bulundu.

© AFP
BM ve AB’den ‘iki devletli çözüm’ önerisi

BM Genel Sekreter Antonio Guterres, ABD Başkanı Donald Trump'ın imzaladığı ‘Yüzyılın Anlaşması’ ile ilgili açıklama yaptı.

Guterres'in BM kararları, uluslararası hukuk, ikili anlaşmalar ve 1967 sınırları dahilinde barış içinde yan yana var olacak iki devletli çözüm temelinde, Filistinlileri ve İsraillileri sorunu çözmek için desteklemeye devam edeceği belirtilen açıklamada, “BM'nin iki devletli çözüme yönelik pozisyonu, yıllardır Güvenlik Konseyi ve Genel Kurul kararlarıyla tanımlanmıştır” ifadesi kullanıldı.

AB: ÇÖZÜME OLAN BAĞLILIĞINIZI GÖSTERİN

AB de taraflara iki devletli çözüme olan bağlılıklarını göstermeleri çağrısı yaptı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yaptığı yazılı açıklamada, "AB'nin planı İsrail ve Filistin halkının meşru taleplerini karşılayan iki devletli çözüme olan kararlılığını" göz önünde bulundurarak inceleyeceğini belirtti.

ABD'nin planının, İsrail-Filistin sorununa çözüm bulunması için gerekli girişimlerin acilen tekrar başlatılmasının önemini gösterdiğine dikkati çeken Borrell, AB'nin tüm sorunları çözerek kalıcı ve adil barış sağlayacak anlamlı müzakerelere katkı sunmaya hazır olduğunu vurguladı.

Borrell, "AB, iki tarafa da politikaları ve faaliyetleriyle tek gerçek seçenek olan iki devletli çözüme olan bağlılıklarını göstermeleri için çağrıda bulunuyor" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2020, 06:31
SIRADAKİ HABER