BM’den ‘sömürgecilik özrü’ çağrısı

Belçika'da incelemelerde bulunan Birleşmiş Milletler (BM) uzmanları, Belçika hükümetine sömürgecilik dönemi sırasında yaşanan olaylardan ötürü özür dileme çağrısında bulundu.

© AFP
BM’den ‘sömürgecilik özrü’ çağrısı

Polonyalı Michal Balcerzak'ın başkanlığını yaptığı 5 kişilik uzman grubu, Belçika genelinde Afrikalılara yönelik "Sosyal ayrımcılık, ayrımcılık, ırkçılık ve hoşgörüsüzlük" konularını araştırdı. Bakan ve sivil toplum örgütleri yetkilileriyle görüşen uzmanlar bir hapishaneyi de ziyaret etti.

Belçika'nın sömürgecilik geçmişine yönelik şiddet ve adaletsizliğin gerçek boyutunu kabullenmesi gerektiğini belirten uzmanlar, bunun Afrikalıların maruz kaldığı ırkçılığın önüne geçmede kolaylaştırıcı bir adım olacağı görüşünde.

Irkçılığı önlemek için Belçika genelinde eylem planı oluşturulmasını talep eden Uzman grubunun Başkanı Michal Balcerzak "Belçika kurumlarında ırkçılığın var olduğuna yönelik elimizde sağlam deliller bulunuyor. Afrikalılar ekonomik, sosyal, kültürel ve istihdam konularında ayrımcılığa ve ırkçılığa maruz kalıyor" ifadelerini kullandı.

"KURUMLARDA YETERİNCE AFRİKALI YOK"

Uzmanlar yaptıkları yazılı açıklamada dönemin Belçika Kralı II. Leopold'ün Kongo'nun sömürgecilik döneminde oynadığı rolün açıklığa kavuşturulması gerektiği ve bunun kara tarih sayfasının kapanmasını sağlayacağı belirtildi.

Belçika kurumlarında yeterince Afrikalı olmadığını ifade eden uzmanlar bu durumun Belçika halkına yönelik "çeşitliliği" yansıtmadığını ifade etti.

2005’te de Belçika'da incelemelerde bulunan Michael Balcerzak, Ahmed Reid, Sabelo Gumedze, Ricardo A. Sunga III ve Dominique Day'den oluşan uzman grubu okullarda sömürgecilik dönemine yönelik yeterince bilgi verilmediğini rapor etmişti.

Birleşmiş Milletler uzman grubu Afrikalıların Belçika'daki durumu ile ilgili önümüzdeki eylül ayında yeni bir rapor yayımlayacak.

SIRADAKİ HABER