Bolsonaro'dan polis şiddetine 'destek': Suçlular hamam böcekleri gibi ölecek

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, polis ve sivillere 'suçluları' vurma izni veren yasa için bastırıyor. Bolsonaro'nun suçluları kast ederek "Bu adamlar sokaklarda hamam böcekleri gibi ölecekler" sözleri tepki çekti. Devlet Başkanı, polis şiddetini özendirmekle suçlanıyor.

© REUTERS
Bolsonaro'dan polis şiddetine 'destek': Suçlular hamam böcekleri gibi ölecek

Polis şiddetinin rekor seviyelere ulaştığı Brezilya’da, faşist Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun ‘suçluları’ öldüren güvenlik yetkilileri ve sivillere yargı muafiyeti getirme önerisi tepki çekti. Bolsonaro polis şiddetini eleştirmekle suçlanıyor.

Bolsonaro dün yayınlanan bir söyleşide, Kongre’ye söz konusu yasa tasarısını onaylaması çağrısı yaparak, “Bu yasa sayesinde suçlular sokaklarda hamam böcekleri gibi ölecekler” dedi. Bolsonaro, bu yasanın şiddeti azaltmak için ölümcül güç kullanan polis memurlarına yasal koruma sağlayacağını söylüyor. Yasaya karşı çıkan kesimler ise düzenlemeyle ülkenin “kan gölüne dönebileceği” uyarısında bulunuyor. Zira Brezilya polisi “yargısız infaz” yaptığı için eleştiriliyor. Ülkede geçen yıl polisin sokakta öldürdüğü kişilerin sayısı rekor düzeye ulaşmış ve bir sene içinde 6 bin 200 kişi öldürülmüştü.

‘HAMAM BÖCEKLERİ GİBİ ÖLECEKLER’

Jair Bolsonaro, “Bu adamlar [suçlular] sokaklarda [yasa onaylanırsa] hamam böcekleri gibi ölecekler. Olması gereken de bu. Brezilya polisi suça karşı mücadele eşit koşullarda olmayan bir savaş veriyor. Polisler, silahlarını kullandıkları için yargılanmak yerine madalya almalılar” dedi. Brezilya lideri, “canlarını ve mallarını korumak için suçluların karşısına dikilen vatandaşların” da benzer bir korumayı hak ettiğini savundu.
 
Guardian gazetesi, “Bolsonaro’nun standartlarına göre bile ağır” dediği bu açıklamaların destekçilerini sevindirdiğini ancak insan hakları savunucuları ve muhalefetin tepkisini çektiğini yazdı.

‘POLİS YOKSUL, GENÇ VE SİYAHLARI HEDEF ALIYOR’

Sao Paulo’da tanınmış bir insan hakları aktivisti olan hukukçu Ariel de Castro Alves, “Bunlar çok korkunç açıklamalar” dedi. Alves, Bolsonaro’nun “acımasız ve insanlık dışı söyleminin, çoğunlukla yoksul, genç ve siyah erkekleri hedef alan polis şiddetini tırmandırdığını” öne sürerek yeni yasanın her şeyi daha da kötü hale getireceğini savundu: “2019’un ilk yarısında sadece Sao Paulo’da askeri polis 414 kişiyi öldürdü. Bu 2003’ten beri görülen en yüksek sayı. Polis şiddetini özendiriyor ve acımasızlığa aracı oluyor.”

2019’UN İLK ÜÇ AYINDA 434 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

Igarape Enstitüsü adlı düşünce kuruluşunun direktörü Robert Muggah da Rio de Janeiro’da da polis şiddetinin tırmandığına dikkat çekerek bu yılın ilk 3 ayında polisin 434 kişiyi öldürdüğünü söyledi. Robert Muggah’a göre bu 20 yılda ulaşılan en büyük sayı. Rio polisinin yılın ilk altı ayında öldürdüğü öne sürülen kişilerin sayısı 881. Bu, polisin her 5 saatte bir kişiyi öldürmesi anlamına geliyor. Muggah, “Korkumuz bu söylemin polisi daha fazla aşırı güç kullanmaya sevk etmesi ve polis şiddetini daha da tırmandırması. Brezilya dünya genelinde polisin en fazla insan öldürdüğü ülkelerden biri” diye konuştu.

Resmi verilere göre Brezilya polisi tarafından geçen yıl öldürülen kişilerin sayısı 6 bin 200. 2017’de ise bu sayı 5 bin 225’ti. (Kaynak: BBC Türkçe)

SIRADAKİ HABER