Bolton, Ankara’da ne söyledi?

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın Erdoğan'ın görüşmeyi reddetmesi üzerine kısa kesilen Ankara ziyaretinin ardından, ABD yönetiminden yetkililer medyaya açıklamalar yaptı.

© REUTERS
Bolton, Ankara’da ne söyledi?

Reuters'e konuşan ABD yönetiminden bir yetkili, "Bolton, ABD'nin Suriye'deki Kürt müttefiklerine yönelik herhangi kötü muameleye karşı çıkacağını Türk yetkililere söyledi" dedi.

ABD yönetiminden yetkili, şu mesajları verdi:

"Bolton, Erdoğan'ın New York Times gazetesinde yayımlanan ABD'nin Suriye'den çekilmesine dair makalesinin yanlış ve saldırgan olduğunu Türk yetkililere söyledi."

"Türk yetkili de ABD güçleri Suriye'de bulunduğu müddetçe Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın saldırı harekatında bulunmayacağını Bolton'a söyledi."

ABD'li yetkili "Bolton, ABD'nin şu aşamada Tanf üssünden çekilmediğini belirtti" dedi.

ABD’nin güçlerini Suriye’den çekme kararıyla birlikte başlayan tartışmalar devam ederken, Washington’dan üst düzey bir heyet, İsrail ziyaretinin ardından Türkiye’ye kritik bir ziyaret gerçekleştirmişti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve beraberindeki ABD heyeti, Türkiyeli yetkililerle görüşmüştü.

İsrail’deki görüşmelerden sonra Türkiye’ye giden ABD’li heyette ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ve Brett McGurk'ün yerine atanan James Jeffrey de bulunuyordu.

SIRADAKİ HABER