‘Bolton Rojava’yı ziyaret edecek’

Şarkul Avsat gazetesine göre, ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Türkiye ziyaretinin ardından Batı Kürdistan’ı (Rojava) ziyaret edecek.

© REUTERS
‘Bolton Rojava’yı ziyaret edecek’

Gazete, Bolton’ın ziyaretini 2014’ten sonra ABD tarafından Rojava’ya yapılacak en üst düzey ziyaret olarak değerlendirdi.

John Bolton, ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’la birlikte 7 Ocak’ta Türkiye’ye ziyarette bulunacak.

Twitter hesabından açıklama yapan John Bolton, “ABD güçlerinin Suriye’den çekilmesi, DAİŞ’in tekrar ortaya çıkmaması, DAİŞ’e karşı bizimle savaşmış olanların pozisyonlarını koruması ve İran’ın bölgedeki kötü niyetli faaliyetleri ile mücadele edilmesi konusunda müttefiklerimizle nasıl çalışacağımızı görüşmek üzere, Türkiye ve İsrail’e gidiyoruz” demişti.

Öte yandan Demokratik Suriye Güçleri (DSG) için “DAİŞ’le birlikte bizimle savaşanlar” ifadesini kullanan Bolton, “DAİŞ’in yeniden dirilişini önlemek için de konuşacağız” ifadelerini kullanmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün ABD’li basın kuruluşu Newsmax’e verdiği mülakatta, John Bolton ve James Jeffrey'nin Türkiye'ye gideceğini söylemiş ve, “ABD için iyi sonuçlar elde etmek üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk yönetimiyle çalışmamız gereken çok alan var” demişti.
HABER MERKEZİ

SIRADAKİ HABER