Bolton’dan kritik Türkiye açıklaması

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton: Türkiye ile Suriye konusunda yapılan askeri görüşmeler önümüzdeki hafta da devam edecek. Herkesi memnun edecek bir formül arıyoruz.

© REUTERS
Bolton’dan kritik Türkiye açıklaması

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, hafta başındaki Ankara ziyaretinde yapılan Suriye görüşmeleri hakkında konuştu. Bolton, taraflar arasındaki askeri görüşmelerin ve önümüzdeki hafta da ‘her iki taraf için de kabul edilebilir sonuçlar üretmesi umuduyla’ devam edeceğini söyledi.

John Bolton bir radyo programına demecinde, ‘ABD Başkanı Donald Trump ile Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun anladığına göre Türkiye’nin IŞİD’e karşı ABD’yle birlikte savaşan Kürtlere zarar vermeme yönünde bir taahhütte bulunduğunu’ söyleyerek şöyle devam etti: “Askeri görüşmelerde amaçladığımız şey, bunun nasıl olacağı konusunda herkesin memnun hissetmesini sağlayacak teminatlar, protokoller ve prosedürler oluşturmak. Ve önümüzdeki hafta da devam edecek bu görüşmelerin, her iki taraf için de kabul edilebilir sonuçları ortaya çıkarmasını umuyoruz.”

Öte yandan, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki bir heyetin 5 Şubat tarihinde Suriye’den çekilmeyi görüşmek üzere ABD’ye gideceği açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 15:11
SIRADAKİ HABER