Boris Johnson hayat pahalılığına çözüm için yeni başbakanı işaret etti

İngiltere Başbakanı, gazetecilerin sorularını yanıtladı

© AP
Boris Johnson hayat pahalılığına çözüm için yeni başbakanı işaret etti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, hükümetin ülkede artan hayat pahalılığının etkilerinin hafifletilmesine yönelik kamuya vermeyi planladığı mali desteklerin yeterli olmadığını kabul etti. Gazetecilerin hayat pahalılığıyla ilgili sorularını yanıtlayan Johnson, gerekli ek finansal destek adımlarının atılması için başbakanlık koltuğuna geçecek kişiyi işaret etti.

Gazete Oksijen'in haberine göre, Hükümetin halkı desteklemek için oluşturduğu mali yardımların yeterli olup olmadığının sorulması üzerine Johnson, “Hayır yeterli değil. Fakat ekimde, ocakta (2023) buna ek destek sağlanacağından emin olmaya çalıştığımızı söylemeye çalışıyoruz ” diye konuştu. 

"Sekiz milyon hane halkı 326 sterlin daha alacak"
Başbakan Johnson, ek kamu destek paketlerinin hazırlanması için ise geriye kalan görev süresince herhangi bir adım atmayacağını belirterek, “Hükümetin yapacağı şey, kim başbakan olursa olsun insanlara yardım edilmesi için ek nakdin mevcut olmasını sağlamak ” dedi.

Henüz hayat pahalılığına karşı hane halkına yapılması planlanan mali desteklerin tamamının verilmediğini söyleyen Johnson, “Para henüz gelmeye başladı. Halkın şunu anlaması son derece önemli, çoğu kişi henüz hükümetin onlar için ayırdığı mali yardımı almadı. Önümüzdeki birkaç ay sekiz milyon hane halkı 326 sterlin daha alacak ” şeklinde konuştu.

"Halk için şu anda durum kolaymış gibi davranmayacağım"
Başbakan Johnson, bu yılın ekim ayı itibarıyla ülkedeki her hanenin enerji destek ödeneğinden yaralanabileceği vaadini tekrarlayarak, “Halk için şu anda durum kolaymış gibi davranmayacağım. Şu anda beni zorlamakta haklısınız. Çünkü elimizden gelen her şeyi yapıyoruz ” dedi.

SIRADAKİ HABER