Bruce Lee'nin kızı, logosunda babasının görüntüsünü kullanan Çinli fast food zincirine dava açtı

Efsanevi dövüş sanatları ustası Bruce Lee’nin kızı, logosunda babasının görüntüsünü izinsiz kullandığı gerekçesiyle Çinli bir fast food zincirine dava açtı.

Bruce Lee'nin kızı, logosunda babasının görüntüsünü kullanan Çinli fast food zincirine dava açtı

Shannon Lee'nin babası adına kurduğu ‘Bruce Lee Enterprises’ adlı şirket adıyla, Çin’de hizmet veren ve ‘Real Kung Fu’ (Gerçek Kung Fu) olarak bilinen fast food zincirine açılan davada, restoran 15 yıl boyunca logosunda Bruce Lee’nin görüntüsünü izinsiz kullanmakla suçlandı. Restoranın fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiği belirtildi.
​Shannon Lee’nin firmadan babasının görselini kullanmaya son vermesinin yanı sıra 210 milyon yuan (178 milyon TL) tazminat talep ettiği aktarıldı.

Guangzhou merkezli fast food zinciri ise logonun Çin makamları tarafından uzun süre önce onaylandığını söyleyerek Lee’nin iddiasını reddetti.

Firmadan yapılan açıklamada, “Bunca yıl sonra dava açılması kafamızı karıştırdı. Aktif bir şekilde dava dosyasını inceliyoruz ve cevap vermeye hazırlanıyoruz” ifadelerine yer verildi.

1990 yılında kurulan fast food zinciri 2014’ten bu yana da logosunda Bruce Lee’ye benzer koyu renk saçlı bir adama yer veriyor. Restoran, geçen yıl Çin’in en iyi 10 fast food restoranı arasında yer aldı.

SIRADAKİ HABER