CANLI | ABD'den Rusya'ya yeni yaptırımlar

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgalinin 16. gününe girildi. Taraflar yapılan görüşmelerde henüz uzlaşamadı.

© AFP
CANLI | ABD'den Rusya'ya yeni yaptırımlar

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri harekâtı 16'ıncı gününe girerken,

İki ülke arasındaki üst düzey ilk görüşme Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Ukraynalı mevkidaşı Kuleba arasında bugün Antalya'da gerçekleştirilmiş, zirveden uzlaşı çıkmamıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı Ukraynalıların tahliyesi için her gün Moskova saati ile 10.00'dan itibaren Rusya'ya insani bir koridor açılacağını duyurdu. Ukrayna hükümeti daha önce Rusya'dan gelen bu yöndeki teklifi reddetmişti. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da, Ukrayna'dan Rusya'ya insani koridor açılması yönündeki Moskova'nın önerisini "absürt" olarak nitelendirmişti.

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna'da Rus işgali nedeniyle insani durumun "alarm veren hızla kötüye gittiği" uyarısında bulundu.

İsrail Parlamentosunun, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin Genel Kurul'da video konferans yoluyla konuşma yapması talebini kabul ettiği bildirildi. İsrail'in resmi yayın kuruluşu KAN'da yer alan haberlere göre, Parlamento Başkanı Mickey Levy, Ukrayna'nın Tel Aviv Büyükelçisi Yevgen Korniychuk ile Zelenskiy'nin Genel Kurul'da video konferans aracılığıyla konuşma yapması konusunda anlaştı. Konuşmanın tarihi ise henüz netleşmedi.

Savaşın 16'ncı gününde gelişmeler şöyle,,,

18.41 ABD, RUSYA'YLA NORMAL TİCARİ İLİŞKİLERİNİ ASKIYA ALDI

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna'ya yönelik askeri harekatı nedeniyle Rusya ile "ticari ilişkilerini" askıya aldıklarını açıkladı.

Basın toplantısında konuşan Biden, "Rusya, ticarette tercihli ülke statüsünden çıkarılacak. Bu statü kaldırıldığında Rusya'nın ABD ile ticareti zorlaşacak ve diğer ülkelerle birlikte bunu adım olarak attığımız zaman Rusya ekonomisine çok ciddi bir darbe daha indirmiş olacağız" dedi.

"Çeşitli sektörlerden deniz ürünleri, alkol ve elmas ürünlerinin ithalatının önüne de engel getiriyor olacağız. Aynı zamanda Rusya'nın IMF ve Dünya Bankası'ndan borç almasını engelleyeceğiz" diyen Biden, "Putin burada saldırgan konumunda ve Putin'in bedel ödemesi gerekiyor. Şu an yaptığı şey uluslararası barışa ve istikrara karşı bir saldırıdır" ifadelerini kullandı.

Rus iş insanlarını da hedef aldıklarını söyleyen Biden, "G-7 ülkeleri de Rus oligarklarına karşı adımlar atıyor. Burada haksız kazanç sahibi oligarklara karşı adım atıyoruz. Rus halkından para çalan insanlar bunlar. Paralarını ülkelerimizde saklamaya çalışıyorlar. Yaptırımların acısını çekmeliler. Onların, kendi ülkemizde üretilen yüksek değerli ürünleri almalarına da engel getireceğiz" diye konuştu.

Yaptırımlarla Rus Rublesi'nin değerinin düştüğünü belirten Biden, "Bu adımlar birlikte Putin'e daha da bir ağır darbe indireceğiz. Yaptırımlarımız Rus ekonomisine çok ciddi bir darbe indiriyor. Rus ekonomisini yıktık. Rublenin değeri yüzde 50 azaldı, 240 ruble 1 dolara denk geliyor. Moskova borsası 2 hafta kapalı kaldı, açılınca çökeceğini biliyorlar. Rusya'nın kredi notu çöp statüsüne indi. Her gün Rusya'dan ayrılan şirketlerin sayısı artıyor" dedi.

NATO olarak Rusya ile doğrudan çatışmaya girmeyeceklerini dile getiren Biden, "Biz doğrudan çatışmaya girmeyeceğiz. NATO ve Rusya arasında böyle bir çatışma olursa Üçüncü Dünya Savaşı'na neden olur. Böyle bir şey yaşanmaması için gayret gösteriyoruz. Ancak bu savaş Rusya'nın zaferiyle sonuçlanmayacak. Biz Ukrayna'nın yanındayız. Otokratlara, imparator olmak isteyenlere dünyaya egemen olma hakkını vermeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Biden, Rusya'nın kimyasal silah kullanabileceği iddialarıyla ilgili soruya, "İstihbarat konularıyla ilgili bir bilgi paylaşmayacağım ama Rusya kimyasal silah kullanırsa çok ciddi bedel ödeyecektir" yanıtını verdi.

18.36 ABD SENATOSU 13,6 MİLYAR DOLARLIK YARDIM PAKETİNİ ONAYLADI

ABD Senatosu, Ukrayna'ya 13,6 milyar dolarlık yardımı içeren bütçe tasarısını onayladı.

Senato, Ukrayna'ya yardım paketini de içeren ve hükümetin 30 Eylül'e kadar fonlanmasını sağlayan 1,5 trilyon dolarlık bütçe tasarısı, 31 senatörün "hayır" oyuna karşılık 68 senatörün "evet" oyu ile kabul edildi.

Ukrayna'ya 13,6 milyar dolarlık yardım paketi kapsamında, Ukrayna'ya askeri yardım ve ülkeden ayrılmak zorunda kalan Ukraynalı mültecilerin destelenmesi maddeleri yer alıyor.

Beyaz Saray, ay başında Senatoya gönderdiği mektupta Ukrayna yardımları konusunda ek fon talep etmişti.

17:58 REUTERS: MARİUPOL'DA 86 TÜRKİYE VATANDAŞI BİR CAMİDE MAHSUR KALDI

Ukrayna'nın Mariupol kentinde 86 Türkiye vatandaşının mahsur kaldığı iddia edildi. Reuters haber ajansı, Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği'nin Mariuopol'da mahsur kalan 86 Türkiye vatandaşının bir camiye sığındığı yönünde bilgi verdiğini yazdı. Haberde, mahsur kalan Türkiye vatandaşlarının 34'ünün çocuk olduğu belirtildi.

17:26 ABD RUSYA'NIN 'EN ÇOK TERCİH EDİLEN ULUS' STATÜSÜNÜ İPTAL EDECEK

ABD Temsilciler Başkanı Nancy Pelosi, ABD'nin Rusya'nın "en çok tercih edilen ulus" statüsünü iptal edeceğini duyurdu. Pelosi, bugün düzenlediği basın toplantısında Washington yönetiminin yeni yaptırım kararları almaya hazırlandığını açıkladı. Buna göre, Biden yönetiminin Rusya'yla diğer ticari ilişkileri de sonlandıracak bir karar alması bekleniyor.

16:55 AB LİDERLERİ 'UKRAYNA'NIN ÜYELİK TALEBİ' ÜZERİNE ANLAŞMAZLIK YAŞIYOR

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne (AB) katılım talebinin birlik ülkeler içerisinde genel bir kabul gördüğünü ancak Hollanda'nın bu talebe mesafeli olduğu yönünde açıklama yaptı. Morawiecki, Hollanda'nın Ukrayna'nın AB'ye katılım sürecini yavaşlatmak istediğini, diğer AB liderlerinin ise Kiev'in birliğe katılma çabalarını desteklediğini belirtti.

Paris'te bugün devam eden AB Liderler Zirvesi'nde gazetecilere açıklama yapan Morawiecki, "Birkaç saat süren iyi ve canlı tartışmadan sonra, Ukrayna'yı AB'de görmek istediğimiz herkes tarafından anlaşıldı. Bazıları bunun bir an önce olmasını ve bu perspektifi geliştirmesini istiyor. Bu ülkeler arasında Polonya da var. Fakat Hollanda gibi süreci yavaşlatmak isteyen ülkeler de var" diye konuştu. 

16:23 KİEV BELEDİYE BAŞKANI: KENTTE EN AZ İKİ MİLYON SİVİL VAR

Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, kentteki son duruma ilişkin Reuters haber ajansına demeç verdi. Kliçko, Rusya ordusunun birkaç cepheden kent merkezine girmeye çalıştığını belirterek "Şehirde hala en az 2 milyon sivilin kaldığına inanıyoruz" dedi. Kiev'in normalde yaklaşık 3,5 milyon nüfuslu bir kent olduğunu söyleyen Kliçko, "Başkente birkaç hafta daha yetecek temel gıdaya sahibiyiz. Şu anda elektriğimiz, gazımız, suyumuz var" diye ekledi. 

15:57 ZELENSKİY: RUSYA SURİYE'DEN PARALI ASKERLERİ UKRAYNA'YA TAŞIYOR

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy yeni açıklamalarda bulundu. Ukraynalı bir televizyon kanalına konuşan Zelenskiy, Rusya’nın Suriye'den paralı askerleri Ukrayna'ya taşıdığını iddia etti. Ukrayna'nın savaşta stratejik bir dönüm noktasına ulaştığını savunan Zelenskiy, "Zafer kazanmak için halen zamana ve sabıra ihtiyacımız var. Eğer savaş devam ederse bu durum Ukrayna’nın müttefiklerinden daha çok yaptırım gelmesi anlamına gelir” dedi.

15:15 PUTİN: YAPTIRIMLAR BİZE BAĞIMSIZLIĞIMIZ İÇİN YETENEK KAZANDIRACAK

Rusya lideri Vladimir Putin, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'yla Moskova'da bir araya geldi. Putin, Rusya ve Belarus'a dönük yaptırım kararlarının yol açtığı zorlukların üstesinden geleceklerini söyledi.

Rus haber ajansı Interfax'in haberine göre, Lukaşenko'yla görüşmesinde konuşan Putin, "Elbette güncel olaylar, kısıtlamalar, yaptırımlarla ile ilgili sorunlar var. Fakat daha önce de söylediğimiz gibi, kalkınmamızı sınırlamaya yönelik girişimler her zaman yapıldı ve şimdi de yapılıyor. Yalnızca şu anda daha büyük ölçekte" dedi.

Putin, "Eminim bu zorlukların üstesinden geleceğiz, bağımsız ve kendi kendine yeterli hissetmek için daha fazla yetkinlikler ve yetenekler kazanacağız. Günün sonunda bu, tıpkı önceki yıllarda olduğu gibi faydalı olacak" diye konuştu. 

15:06: İTALYA UKRAYNALI MÜLTECİLERİ MAFYADAN ELE GEÇİRİLEN KONUTLARA YERLEŞTİRECEK

İtalya İçişleri Bakanı Luciana Lamorgese, hükümetin Ukraynalı mültecileri ülkedeki mafya ve suç örgütlerinden el konulan mülklere yerleştirmeyi planladığını söyledi. Corriere della Sera gazetesine konuşan İtalyan bakan, şimdiye dek 28 bin Ukraynalı mültecinin İtalya'ya ulaştığını belirterek "Mültecilere sağlık hizmetlerine erişim sağlanacak, çocuklara eğitim verilecek ve yetişkinlere çalışma izni verilecek" dedi. Lamorgese, "Suç örgütlerinden ele geçirilen 283 mülkü Ukraynalı mültecilerin konaklaması için değerlendirmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

14:53: KREMLİN: BATI ÜLKELERİNDE RUS DÜŞMANLIĞININ ARTMASI TEHLİKELİ

Kremlin Sözcüsü Dimitry Peskov, Batı ülkelerinde Rusya vatandaşlarına yönelik düşmanlığın arttığını ve bunun "tehlikeli" olduğu mesajı verdi; bu ülkelerdeki Rusya vatandaşlarına dikkatli olmaları çağrısında bulundu. Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada "Batı ülkelerinde Rus vatandaşlarına yönelik nefret artmış durumda. Bu çok tehlikeli ve yurttaşlarımız uyanık kalmalı, çok dikkatli olmalı" dedi. Söz konusu ülkelerin liderlerinden de "Rus düşmanlığına zemin hazırlamaya son vermelerini" isteyen Peskov, "Rusofobinin gelişmesi bizi er ya da geç açık bir dile tedbirler alma çağrısında bulunmaya zorlayacak" diye konuştu.

14:21: İNGİLTERE RUS MİLLETVEKİLLERİNİN MAL VARLIKLARINI DONDURMA KARARI ALDI

İngiltere hükümeti, Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı Donetsk ve Lugansk yönetimlerinin bağımsızlığının tanınması yönünde oy kullanan milletvekillerine yaptırım kararı aldı. Buna göre, Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'nın 386 milletvekilinin İngiltere'de mal varlıkları dondurulacak ve seyahat yasağı uygulanacak.

13.29: PUTIN 16 BİN GÖNÜLLÜ SAVAŞÖIYI DONBASS'A GÖNDERİLMESİNİ ONAYLADI

Reuters, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Orta Doğu’dan 16 bin gönüllünün Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde Rusya destekli güçlerle savaşmasını onayladığını aktardı.

Rusya Güvenlik Konseyi bugün toplandı. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun bu toplatıda, Orta Doğu’dan Donbas’ta savaşmaya gönüllü 16 bin kişi olduğunu söylediği aktarıldı.

Putin'in ise  gönüllülerle ilgili “Bu insanların para için değil de Donbas’ta yaşayanlara yardım etmek için geldiğini düşünüyorsanız onlara istediğini verin ve çatışma bölgesine ulaşmalarına yardım edin” dediği belirtildi.

12:58: 'UKRAYNA VE GÜRCİSTAN'IN NATO'YA OLASI ÜYELİĞİYLE İLGİLİ SÖZ VEREREK HATA YAPTIK'

AB'nin dış politika temsilcisi Josep Borrell, AB'nin Ukrayna'ya askeri desteği artıracağını belirtti. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borell, TF1 televizyonuna yaptığı açıklamada AB'nin 27 lideri arasında anlaşmazlıklar olabileceğini ancak anlaşmanın zor olmadığını söyledi. "Rusya üzerindeki baskıyı artırmak için Ukrayna'ya askeri desteğimizi artırmamız gerektiğini herkes biliyordu" diyen Borrell, Ukrayna'nın NATO'ya olası üyeliği konusuyla ilgili "hata yaptıklarını" ifade etti.

Borrell, şöyle konuştu: "Bir takım hatalar yaptığımızı ve Rusya'nın Batı ile yakınlaşması fırsatını kaybettiğimizi kabul etmeye hazırım. Daha iyisini yapabileceğimiz anlar, önerdiğimiz ve sonradan uygulayamadığımız şeyler oldu; Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO'nun bir parçası olacağına dair söz vermek gibi. Sanıyorum yerine getiremeyeceğiniz sözler vermek bir hata sayılır."

12:20: UKRAYNA'NIN AB'YE ÜYELİK TALEBİNE BELÇİKA VE LİTVANYA'DAN DESTEK

Fransa'nın başkenti Paris'te dün başlayan Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi bugün devam ediyor. Zirveye katılan AB üyesi ülkelerin temsilcileri, toplantının bugünkü oturumu öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu. AB'den Ukrayna'nın üyelik talebine yeterli destek çıkmamasına Belçika ve Litvanya'dan tepki geldi.

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, AB'nin Ukrayna'ya aday statüsü vermesi gerektiğini belirterek "Ukrayna'nın aday statüsünü almasını diliyorum, bu konuyu yeniden görüşeceğiz" dedi. Belçika Başbakanı Aleksandr De Croo da "Ukrayna'ya AB kapılarının kapatılması hata olur. Ukrayna'yı AB üyesi olmadan da görüşmelere devam edebiliriz" diye konuştu.

12:06: HARKOV BÖLGE VALİSİ: RUSYA PSİKİYATRİ HASTANESİNİ VURDU

Harkov Bölge Valisi Oleh Synegubov, Rusya ordusunun kentte Izyum kasabası yakınlarındaki bir psikiyatri hastanesine hava saldırısı düzenlediğini söyledi. Synegubov, 330 kişinin hastanede olduğunu belirtirken 73 kişinin tahliye edildiğini ifade etti. "Sivillere yönelik acımasız bir saldırı" diyen ve çok sayıda yaralı olduğunu belirten Synegubov, can kaybı olup olmadığına ilişkin bilgi vermedi.

12.09: BM YÜKSEK KOMİSERİ GRANDİ: UKRAYNA'DAN KAÇANLARIN SAYISI 2,5 MİLYONA ULAŞTI

Filippo Grandi Twitter hesabından yaptığı paylaşımında "Ukrayna'dan gelen mültecilerin sayısının trajik bir şekilde bugün 2,5 milyona ulaştı" yazdı. Grandi "Ayrıca, Ukrayna içinde yaklaşık iki milyon kişinin yerinden edildiğini tahmin ediyoruz. Milyonlarca insan bu anlamsız savaş yüzünden evlerini terk etmek zorunda kaldı." ifadelerini kullandı.

11:53: ŞOYGU: 16 BİN GÖNÜLLÜ RUSYA YANLISI OLARAK SAVAŞMA İÇİN BAŞVURDU

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, çoğunluğu Ortadoğu’dan 16 bin gönüllünün, Rusya yanlısı olarak Ukrayna’da savaşmak için başvurduğunu bildirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de gönüllülerin Ukrayna’ya karşı savaşmasına izin vermek istediğini açıkladı.

Rusya’nın, daha önce şehir savaşlarını tecrübe etmiş bazı Suriyeli yabancı savaşçıları Ukrayna’ya savaşmaya götürmek üzere topladığı iddia edilmişti.

11.04: MOSKOVA'DA PUTİN-LUKAŞENKO GÖRÜŞMESİ

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bugün yapacağı görüşme için Moskova’ya gittiği açıklandı. Belarus Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, görüşmede ABD ve AB ülkelerinden Rusya ve Belarus'a dönük yaptırım kararlarının da ele alınacağı belirtildi.

10.29: UKRAYNA: RUSYA'DAN NÜKLEER YAKIT TEDARİKİNİ DURDURDU

Ukrayna'nın Ulusal Nükleer Enerji Üretim Merkezi (Energoatom) bugün yaptığı açıklamada, ticari kararlar kapsamında Rusya'dan nükleer yakıt tedarikinin durdurulduğunu açıkladı. Açıklamada, "Energoatom, Rus nükleer yakıtını satın almayı tamamen durdurdu" denildi. Söz konusu kuruluştan geçen ay yapılan açıklamada da nükleer yakıt temini için ABD'li yakıt üreticisi Westinghouse şirketiyle anlaşmaya varılabileceği belirtilmişti.

10.25: MARIUPOL İÇİN İNSANLIK KORİDORU UĞRAŞI

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Iryna Vereshchuk, Cuma günü sivillerin kuşatma altındaki güney liman kenti Mariupol'u terk etmeleri için bir "insani koridorun" başarıyla açılmasını umduğunu söyledi.

Mahsur kalan Mariupol sakinlerinin ayrılmaları için güvenli geçiş sağlama çabaları bu hafta defalarca başarısız oldu.

10.16: RUSYA, LUTSK VE IVANO-FRANKİVSK'E SALDIRILARI DOĞRULADI

BBC’nin aktardığı haberde yerel basında çıkan haberlere göre, Rusya Savunma Bakanlığı Lutsk ve Ivano-Frankivsk'e yönelik saldırıları doğruladı.

Moskova savunma yetkilileri, "yüksek hassasiyetli, uzun menzilli saldırılarının" Ukrayna'nın batısındaki şehirlerdeki iki askeri havaalanını hedef aldığını söyledi.

Bu, daha önce Ukrayna'nın başkenti Kiev'e ve doğu ve güneyindeki şehirlere odaklanan Rus saldırısı bakımından yeni bir bölgeyi işaret ediyor.

10.00: RUS DESTEKLİ AYRILIKÇILAR UKRAYNA'NIN VOLNOVAKHA BÖLGESİNİ ELE GEÇİRDİ

Reuters haberine göre RIA haber ajansının aktardığına göre Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Rus destekli ayrılıkçıların kuşatma altındaki Azak Denizi limanı Mariupol'un kuzeyinde Ukrayna'nın Volnovakha kentini ele geçirdiğini söyledi.

Volnovakha, Mariupol'a kuzey kapısı olarak stratejik olarak önemlidir.

09.40: MACARİSTAN BAŞBAKANI ORBAN: AB, RUS GAZINA YA DA PETROLÜNE YAPTIRIM UYGULAMAYACAK

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Facebook sayfasında yayınladığı videoda, Avrupa Birliği'nin (AB) Rus gazı veya petrolüne yaptırım uygulamayacağını söyledi.

Reuters’ın aktardığı haberdeOrban, "Bizim için en önemli konu, lehte bir şekilde halledildi: Gaz veya petrole uygulanacak yaptırımlar olmayacak, bu nedenle Macaristan'ın enerji arzı önümüzdeki dönemde güvende" ifadelerini kullandı.

08.45: UKRAYNA’DA LUTSK VE DNİPRO KENTLERİ İLK KEZ HEDEF ALINDI

BBC Ukrayna servisi Lutsk kentinde bir havalanının vurulduğunu bildiriyor. Ukrayna’da Lutsk ve Dnipro kentlerine saldırı başladığı bildiriliyor. Ülkenin doğu ve batısındaki bu iki kent daha önce hedef alınmamıştı. Aynı saldırıda, bir jet motoru bakım ve tamir fabrikasının da vurulduğuna ilişkin haberler var. Bu tesisin Rusya’nın stratejik hedefleri arasında olduğunu aktarıyor.

Lutsk kenti belediye başkanı da kente yakın havaalanının hedef alındığını doğruladı. Belediye Başkanı Facebook paylaşımıyla “Herkes sığınaklara” mesajını verdi.

07.50. GOOGLE CLOUD, RUSYA'DA YENİ MÜŞTERİ KABUL ETMEYECEK

Google Cloud, Rusya'dan artık yeni kullanıcıların hizmetten yararlanamayacağını açıkladı. Sputnik haberine göre Google Cloud'un bu kararı, Microsoft ve Amazon dahil olmak üzere diğer bulut sağlayıcılarının benzer askıya alma açıklamalarının ardından geldi.

Salı günü Amazon, Rusya'daki yeni Amazon Web Hizmetleri müşterilerini artık kabul etmeyeceğini açıklamıştı. Microsoft ise geçen hafta Rusya'daki tüm ürün ve hizmetlerinin satışını askıya almıştı.

07.24: BM GÜVENLİK KONSEYİ, RUSYA'NIN İSTEĞİ ÜZERİNE TOPLANACAK

Reuters haberine göre diplomatlar, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Rusya'nın talebi üzerine Cuma günü (bugün) toplanacağını ve Moskova'nın kanıt olmadan sunulan ABD'nin Ukrayna'daki "biyolojik faaliyetleri"ne ilişkin Washington'un gaz ışığı olarak nitelendirdiği bir hamleyi tartışmak üzere toplanacağını söyledi.

Görüşmenin sabah saatlerinde yapılması bekleniyor.

Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Birinci Yardımcısı Dmitry Polyanskiy, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Rus Misyonu, ABD'nin #Ukrayna topraklarındaki askeri biyolojik faaliyetlerini görüşmek üzere 11 Mart'ta #Güvenlik Konseyi'nden bir toplantı talep etti" dedi.

07.13: BİDEN, RUSYA İLE NORMAL TİCARET İLİŞKİLERİNİN SONA ERMESİ, RUS İTHALATINA DAHA YÜKSEK TARİFELER ÇAĞRISINDA BULUNACAK

Durumu bilen iki kişinin Reuters'e verdiği bilgiye göre, ABD Başkanı Joe Biden Cuma günü Ukrayna'yı işgali nedeniyle Rusya ile normal ticari ilişkilerin sona erdirilmesi çağrısında bulunarak, Rus ithalatına yönelik artan tarifelerin önünü açacak.

ABD ve müttefiklerinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'daki en büyük savaşı sona erdirmesi için baskı yapma yönündeki en son tırmanışına işaret ediyor.

Rusya, Ukrayna'daki eylemlerini "özel operasyon" olarak nitelendiriyor. Bir üst düzey yönetim yetkilisi, Rusya'nın "Kalıcı Normal Ticari İlişkiler" statüsünün kaldırılmasının bir Kongre kararı gerektireceğini söyledi. Ancak Kongre'nin her iki kanadındaki milletvekilleri de böyle bir harekete desteklerini ifade ettiler.

Rusya bankalarına ve seçkinlerine uygulanan emsalsiz, kapsamlı yaptırımlar ve ihracat kontrolleri, Rus ekonomisinin şimdiden çökmesine neden oldu ve Uluslararası Para Fonu şimdi, bu yıl "derin bir resesyona" gireceğini tahmin ediyor.

06.34: ÇİN, UKRAYNA'DAKİ DURUMUN 'RAHATSIZ EDİCİ' OLDUĞUNU SÖYLEDİ VE ATEŞKES GÖRÜŞMELERİNE DESTEK ÇAĞRISINDA BULUNDU

Çin Başbakanı Li Keqiang Cuma günü yaptığı açıklamada, Ukrayna'daki durumun "rahatsız edici" olduğunu ve ateşkes görüşmelerinde Rusya ve Ukrayna'yı desteklemenin önemli olduğunu söyledi.

Reuters’ta yer alan haberde yıllık parlamento oturumunun sonunda düzenlediği basın toplantısında konuşan Li,  Çin'in bu ülke ne yaparsa yapsın Rusya'yı kınamaktan kaçınıp kaçınmayacağı veya Çin'in Rusya'ya daha fazla ekonomik ve mali destek sağlamaya hazır olup olmadığı konusundaki sorularını doğrudan yanıtlamadı. Rusya yaptırımlarla karşı karşıya.

Çin ve Rusya giderek daha yakın bir ortaklık kurdular ve Çin, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısını kınamayı veya buna bir işgal demeyi reddetti. Pekin, Batı'nın Rusya'ya uyguladığı yasa dışı yaptırımlara karşı olduğunu defalarca dile getirdi ve krize müzakereci bir çözüm çağrısında bulundu.

05.50: ULUSLARARASI KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞU MOODY'S, BELARUS'UN KREDİ NOTUNU ‘B3’TEN ‘CA’YA İNDİRDİ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'den yapılan açıklamada, ülkenin kredi notunun "B3"ten "Ca"ya indirildiği ve kredi notu görünümünün "negatif" olarak korunduğu kaydedildi.

Not indiriminin Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik devam eden saldırısında Belarus'un kredi profilinin zayıflamasını yansıttığına işaret edilen açıklamada, Belarus'un kilit ekonomik sektörlerinin yaptırımlar tarafından hedef alındığı, bunun ülkenin borcunu ödeme kapasitesini tehlikeye attığı aktarıldı.

Açıklamada, Belarus'un temerrüde düşmesinin giderek daha olası hale geldiğine dikkat çekilerek, ülkenin notunun 4 kademe düşürülmesi ve negatif görünümü sürdürme kararının Batılı ülkelerin Rusya'nın askeri saldırısına verdiği desteğe misilleme olarak Belarus'a uyguladığı son yaptırımların ardından geldiği ifade edildi.

05.44: ABD'Lİ YETKİLİ: RUS GÜÇLERİ SON 24 SAATTE KİEV'E 5KM YAKLAŞTI

BBC’de yer alan haberde Bir ABD’li Savunma Bakanlığı yetkilisi, Rus kuvvetlerinin son 24 saat içinde şehre 5 kilometre yaklaştığını açıkladı. Aynı yetkili, Rus kuvvetlerin başkentin kuzey batısında 15 kilometre mesafede olduğunu aktardı.

Diğer tarafta bir başka Rus birlik de kentin kuzey doğusunda 40 kilometre mesafede bulunuyor. Pentagon yetkilisi, Çernihiv kentinin tamamen kuşatıldığını da aktardı.

05.25: DİSNEY, RUSYA'DAKİ TÜM FAALİYETLERİNİ DURDURACAK

ABD eğlence endüstrisinin en büyük şirketlerinden Walt Disney, Rusya'daki tüm faaliyetlerini durduracağını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısının ardından Disney'in sinema filmlerinin Rusya'daki gösterimlerine ara verildiğinin ve şirketin ülkedeki diğer faaliyetlerinin gözden geçirildiğinin duyurulduğu anımsatıldı.

Açıklamada, "Ukrayna'ya yönelik amansız saldırı ve tırmanan insani kriz göz önüne alındığında, Rusya'daki diğer tüm işleri durdurmak için adımlar atıyoruz." ifadesi kullanıldı.

Durdurulacak faaliyetlere içerik ve ürün lisansı, Disney Cruise Line aktiviteleri, National Geographic dergisi ve turları, yerel içerik prodüksiyonları ile kanalların dahil olduğu belirtilen açıklamada, bu ticari faaliyetlerden bazılarının hemen durdurulabileceği kaydedildi.

05.00: ZELENSKİY: SON İKİ GÜNDE YAKLAŞIK 100 BİN KİŞİNİN TAHLİYE ETTİK

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, kimyasal saldırı için hazırlık yapıldığı iddialarını yalanladı. Zelenskiy, saldırıların devam ettiği kentlerden son iki günde yaklaşık 100 bin kişinin tahliye edildiğini söyledi.

Sumi, Trostyanets, Krasnopillya, İrpin, Buça, Hostomel, İzyum kentlerinden sivillerin tahliyesi için insani yardım koridorları oluşturduklarını belirten Zelenskiy, "Gün içinde 40 binden fazla kişi, iki gün içinde ise 100 bine yakın kişi tahliye ettik" dedi. Bölgelere insani yardım yaptıklarını vurgulayan Zelenskiy, Mariupol ile Volnovaha şehirlerinin tamamıyla bloke edildiğini söyledi.

4.55: FACEBOOK, UKRAYNA SAVAŞINDA RUSYA'YA DESTEK VERENLERE KARŞI NEFRET MESAJLARINA İZİN VERECEK

Sosyal medya platformları Instagram ve Facebook'un ana şirketi Meta, Ukrayna'daki savaşa destek veren Ruslar ve savaşa katılan Rus askerlerine karşı şiddet içerikli mesajlara izin vermek üzere kurallarını esnetti.

Meta İletişim Direktörü Andy Stone yaptığı yazılı açıklamada, "Rusya'nın Ukrayna'ya işgali sonucu, 'Rus işgalcilere ölüm' gibi normalde kurallarımızı ihlal edecek şiddet içerikli siyasi ifade türlerine geçici olarak izin veriyoruz. Rus sivillere karşı belirli içeriklere halen izin vermiyoruz." ifadesini kullandı.

00.40: AB VE NATO, UKRAYNA'DA BİYOLOJİK VE KİMYASAL SİLAHLAR ÜRETİLDİĞİNE YÖNELİK İDDİALARIN DOĞRU OLMADIĞINI BİLDİRDİ

AB'nin "EUvsDisinfo" sitesinde, Ukrayna'da gizli laboratuvarlarda biyolojik silah geliştirildiği iddialarının "Rusya'nın devlet kontrolündeki medya aracılığıyla yürüttüğü dezenformasyon çabaları" olduğu belirtildi.

NATO Sözcüsü Oana Lungescu da sosyal medyadaki açıklamasında, "Kimyasal silahlarla ilgili yalanlar, Rusya'nın ölümcül dezenformasyon taktiklerinin parçasıdır. Gerçek, Kremlin'in Aleksey Navalnıy gibi muhaliflere karşı yasaklı kimyasal silahları kullandığıdır." ifadesini kullandı.

00.33: THY: RUSLARA BİLET SATIŞINDA KISITLAMA GETİRİLMEDİ

Türk Hava Yolları, Rusya vatandaşlarına bilet satışında herhangi bir kısıtlama getirilmediğini açıkladı.

THY, "Şu anda bu tür kısıtlamalar olduğuna dair bilgi sahibi değiliz. Rusya vatandaşları, önceden olduğu gibi, resmi sitemizde her yönde bilet alabilir ya da bunu telefonla yapabilir" ifadelerini kullandı.

00.30: ABD, UKRAYNA'DAKİ LABORATUVARLARA 200 MİLYON DOLAR YATIRMIŞ

ABD’li bir savunma istihbarat yetkilisi, ABD’nin 2005’ten bu yana Savunma Bakanlığı Kooperatif Tehdit Azaltma Programı kapsamında Ukrayna’daki laboratuvarlara 200 milyon dolar yatırım yaptığını belirtti ancak Rusya’nın ileri sürdüğü üzere ABD’nin Ukrayna'da biyolojik silah üretmeye çalıştığı iddialarını reddetti. Yetkili, Kiev’de Biyolojik Silahlar Sözleşmesi kapsamında kamuya duyurulmuş 5 laboratuvar bulunduğunu ve bunların aşı, tedavi, terapi ve hastalıkları teşhis gibi sivil amaçlarla kullanıldığını söyledi.

Bu laboratuvarların isimlerini veren yetkili, "Bunlar şarbon tularemisi, tüberküloz, botulizm, klasik domuz vebası, Kırım kanamalı ateşi, kuş gribi gibi Ukrayna'ya özgü olanlar başta olmak üzere insanlara ve hayvanlara bulaşan patojenlere bakıyorlar." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2022, 17:54
SIRADAKİ HABER