Çavuşoğlu: Musul ve Basra başkonsolosluklarımızı yeniden açıyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ''Irak'ın tüm kesimlerine ulaşma hedefimiz doğrultusunda Musul ve Basra Başkonsolosluklarımızı yeniden faaliyete geçiriyoruz'' dedi.

Çavuşoğlu: Musul ve Basra başkonsolosluklarımızı yeniden açıyoruz

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün Dışişleri Bakanlığı’nın 2020 yılı bütçe teklifi görüşülüyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun sunum konuşması sırasında birçok konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, Barış Pınar Harekatı'nın başlangıcından bu yana yerinden edilmiş kişilerin yüzde 50'sinden fazlasının geri döndüğünü belirtti.
‘110’dan fazla FETÖ mensubu ülkemize sınır dışı edildi’
"Bugüne kadar girişimlerimiz neticesinde 110’dan fazla FETÖ mensubu ülkemize sınır dışı edildi” diyen Çavuşoğlu,  “38 ülkede FETÖ iltisaklı okul ve kursların faaliyetleri kısmen ya da tamamen sonlandırıldı, 19 ülkede ise okullar Maarif Vakfı’na devredildi" ifadelerini kullandı.
Irak’ın tüm kesimlerine ulaşma hedefi doğrultusunda Musul ve Basra Başkonsolosluklarının yeniden faaliyete geçirileceğini de ifade eden Çavuşoğlu, "Necef ve Kerkük'te ilk kez Başkonsolosluk açılmasına yönelik çalışmalarımız da devam ediyor" dedi.

'Kobani'nin iadesi talebimizi süratle anılan ülkelere ilettik'
Bakan Çavuşoğlu, DSG komutanı 'Mazlum Kobani' kod adlı Ferhat Abdi Şahin'in ABD ve Almanya’ya seyahat edeceği yönünde çıkan haberler üzerine ise ''Adı geçenin tutuklanarak ülkemize iadesi talebimizi süratle anılan ülkelere ilettik. Bu taleplerimizi ısrarla takip ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın geçen haftaki ABD ziyareti sırasında da bu hususa özellikle eğildik." diye konuştu.

İran'daki olaylarla ilgili da konuşan Çavuşoğlu, "Son günlerde İran'da yaşanan olayların bir an önce bitmesini ve İran'ın huzura kavuşmasını diliyoruz" ifadelerini kullandı.

‘Kıbrıs konusunda sırf müzakere etmek için tekrar masaya oturmayacağız’
Çavuşoğlu, "Milli davamız Kıbrıs konusunda sırf müzakere etmek için tekrar masaya oturmayacağımızı sizler huzurunda vurgulamak isterim"" dedi.

‘ABD’yle ilişkilerimiz zor bir dönemden geçiyor’
" ABD’yle ilişkilerimiz zor bir dönemden geçiyor. ABD’nin FETÖ ve PKK/YPG’ye ilişkin tutumun bunun temel nedeni. ABD’nin S400 tedariğimizi bağlamından koparıp alakasız konularla ilişkilendirmesi de sorunlar yarattı" diye konuşan Çavuşoğlu, "Barış Pınarı Harekâtımızla PKK/YPG’nin oyununu bozduk. Bilahare, 17 Ekim ortak açıklamasıyla, ABD harekatımızın meşruiyetini ve arazideki mevcudiyetimizi kabul etti" şeklinde konuştu.

SIRADAKİ HABER