Cezayir'de ordu Buteflika'nın istifasını istedi

Cezayir ordusu, Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika'nın yönetimine karşı gösterilerle patlak veren krizde ağırlığını eylemcilerden yana koydu. Cezayir Genelkurmay Başkanı, cumhurbaşkanlığı koltuğunun boşaltılmasını istedi.

© AFP
Cezayir'de ordu Buteflika'nın istifasını istedi

Cezayir’de 82 yaşındaki Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika’ya muhalif gösteriler sürerken, ordudan kritik bir açıklama geldi.

Cezayir Genelkurmay Başkanı Ahmed Gaid Salah, cumhurbaşkanlığı koltuğunun boşaltılmasını istedi. Açıklamada, “Cezayir halkının talepleri geçerlidir” denildi.

Cezayir’in Fransız sömürgeciliğine karşı savaşında önde gelen liderlerinden biri olan ve 20 yıldır ordunun da desteği ile iktidarda bulunan Buteflika’nın dördüncü defa cumhurbaşkanı adayı olması sonrasında kitlesel protestolar başlamıştı. Buteflika’nın adaylığını geri çekmesi, nisanda düzenlenen seçimleri ertelemesi ve yeni bir anayasa yazılınca görevini bırakacağını açıklaması göstericileri yatıştırmamıştı.

DEVLET TELEVİZYONU ÇALIŞANLARI DA EYLEMDE

Cezayir’in çeşitli kentlerinde haftalardır Buteflika’nın istifası talebiyle eylemler düzenleniyor. Son olarak sokağa çıkanlar arasında, devlet televizyonu çalışanları da vardı. Devlet televizyonu binasının önünde toplanan gazeteciler, Buteflika karşıtı gösterilerin haberlerinin yayınlanabilmesi konusunda özgürlük talep etti.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2019, 15:49
SIRADAKİ HABER