Cezayirli Bakandan 'Saddam sloganı' açıklaması: Irak'la ilişkilerimizi bozamaz

Cezayir Dışişleri Bakanı Abdulkadir Mesahil, Arap Şampiyonlar Ligi'nde dün oynanan karşılaşmada Cezayirli taraftarların 'Allah büyüktür. Saddam Hüseyin' şeklinde slogan atması ve Irak takımının maçtan çekilmesi üzerine Irak ile hiçbir şeyin bozamayacağı iyi ilişkilere sahip olduklarını belirtti.

© REUTERS / Nuhad Hussin
Cezayirli Bakandan 'Saddam sloganı' açıklaması: Irak'la ilişkilerimizi bozamaz

Cezayir Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen Arap Dışişleri Bakanları Toplantısı arasında Cezayir Dışişleri Bakanı Mesahil, Iraklı mevkidaşı İbrahim el-Caferi ile görüştü. Görüşmede iki bakan da Irak ile Cezayir arasındaki tarihi ilişkilerin derinliğinden övgüyle söz etti. Irak Dışişleri Bakanı Caferi, görüşmede Mesahil'i başkent Bağdat'ı ziyarete davet etti.
Cezayir Dışişleri Bakanı Mesahil de iki ülke arasındaki ayrıcalıklı ilişkileri güçlendirme ve bu ilişkiye zarar vermeye çalışanların engellenmesi için Iraklı mevkidaşının davetini memnuniyetle karşıladı.

Mesahil, Irak ile hiçbir şeyin bozamayacağı iyi ilişkilere sahip olduklarını vurguladı.

Cezayir'de yayın yapan "En-Nehar el-Cedid" gazetesinin haberine göre, Cezayir ev sahipliğinde Arap Şampiyonlar Ligi'nde dün oynanan karşılaşmada Cezayirli taraftarların, maçın bitimine 15 dakika kala, "Allah büyüktür…. Saddam Hüseyin" şeklinde slogan atması üzerine Irak takımı maçtan çekilmişti.

Bu durumun ardından Irak Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, bazı Cezayirli taraftarların aykırı tutum sergilediğine işaret edilerek, bunun iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerine zarar verdiği kaydedilmişti.

SIRADAKİ HABER