CIA Direktörü, 'Havana Sendromu' vakalarının arkasında Rusya varsa bunun sonuçları olacağını belirtti

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William J. Burns, dünyanın çeşitli noktalarında ABD'li diplomat ve casuslarda görülen 'Havana Sendromu' vakalarının arkasında Rus istihbaratı varsa "bunun sonuçları olacağını" ifade etti.

© REUTERS
CIA Direktörü, 'Havana Sendromu' vakalarının arkasında Rusya varsa bunun sonuçları olacağını belirtti

The Washington Post'un çeşitli kaynaklardan aktardığına göre Burns, bu ayki Moskova ziyaretinde Rusya Federal Güvenlik Servisi Başkanı'yla yaptığı görüşmede, "ABD personeli ve ailesinde beyin hasarına sebep olmak profesyonel istihbarat servisi hizmetlerinin sınırlarını aşıyor" dedi.

Kaynaklar, Burns'ün direkt olarak Rusya'yı suçlamadığını; ancak CIA direktörünün toplantıda konuyu gündeme getirmesinin Washington'ın Moskova'dan şüphelendiğini vurguladığını ifade etti.

Burns'ün, bu vakalarının arkasında Rusya varsa bunun sonuçları olacağını belirttiği aktarıldı.

Havana Sendromu nedir?
Adını ortaya çıktığı Küba'nın başkenti Havana'dan alan gizemli hastalık, ilk olarak 2016-2017 yıllarında Küba'da görev yapan Kanadalı ve ABD'li diplomatlar ile ailelerinde görülmüştü. Ülkedeki diplomatik personel ve aileleri, baş dönmesi, denge ve duyma kaybı, anksiyete ve "bilişsel sis" diye nitelendirdikleri semptomları bildirmeye başlamıştı. Bu kişiler, bir anda çevredekilerin duymadığı şekilde gürültüler duyduklarını ve ardından baskı ve titreme hissettiklerini belirtmişti.

 ABD ve Kanada büyükelçiliklerinin çalışanlarında görülmüştü
Kanada'nın Havana Büyükelçiliğinde görevli personelde, 2017 ilkbaharında "Havana Sendromu" olarak adlandırılan gizemli rahatsızlığın yol açtığı baş dönmesi ve baş ağrısı gibi şikayetler görülmeye başlanmıştı.

ABD'nin Küba'daki büyükelçiliğinde görevli 21 kişide de benzer şikayetler görülmüş, Washington yönetimi, Eylül 2017'de ülkede ikinci derecedeki personelinin büyük bölümünü geri çekmişti.

Küba'da görevliyken gizemli rahatsızlığa yakalanan Kanadalı diplomatlar, Ottawa hükümetine 21,1 milyon dolarlık tazminat davası açmıştı.

Küba hükümeti, ülkede görevli ABD'li diplomatların maruz kaldığı öne sürülen gizemli sonik saldırı iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıklamıştı.

ABD topraklarındaki vakalar
CNN, 29 Nisan'da yayımladığı bir haberde, iki Beyaz Saray yetkilisinde, geçen yıl Havana Sendromu'na rastlandığını ve olayların soruşturulduğunu yazmıştı.

Politico gazetesi ise 30 Nisan'daki haberinde, geçen yıl Miami'deki bir ABD yönetimi yetkilisinin, Havana Sendromu yaşadığını bildirmişti.

Hastalık son olarak ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in Güneydoğu Asya ziyaretinde görevli ABD'nin Vietnam Büyükelçiliğinin bir çalışanında ve ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns'ün Hindistan seyahatine eşlik eden bir CIA görevlisinde tespit edilmişti.

SIRADAKİ HABER