Çin'de Apple krizi: iPhone 14 için açıklama geldi

Apple, Çin'deki Covid önlemleri nedeniyle iPhone 14 üretimini geçici olarak azaltmak zorunda kaldığını duyurdu. Açıklamada, müşterilerin bekleme sürelerinin artacağı belirtildi.

© Shutterstock
Çin'de Apple krizi: iPhone 14 için açıklama geldi

Çin'de devam eden sıkı Covid önlemleri, Apple'ı vurdu. Apple'dan yapılan açıklamada, Zhengzhou kentindeki sokağa çıkma yasakları nedeniyle iPhone 14 üretiminin geçici olarak azaltılacağı belirtildi

Buna göre, daha önce bu sene 90 milyon iPhone 14 üretmeyi planlayan şirket, bu beklentisini 87 milyon adede düşürdü.

Zhengzhou kentinde bulunan ve Foxconn firmasına ait olan fabrika, dünyanın en büyük Apple fabrikası olarak biliniyor. Ancak Zhengzhou kentindeki Covid vakaları nedeniyle 2 Kasım'da getirilen bir haftalık sokağa çıkma yasağı, fabrikadaki üretimi de etkiledi.

Apple'dan yapılan açıklamada, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max montaj tesisindeki üretimin geçici olarak azaltıldığı, bu telefonlardan sipariş eden müşterilerin bekleme sürelerinin uzayabileceği belirtildi.

Foxconn'un söz konusu fabrikası, geçen hafta 'korona firarları' ile gündeme gelmişti. Tesiste Covid nedeniyle karantinada olan yaklaşık 10 işçi duvar ve çitleri aşarak tesisten kaçmıştı. Bir işçi, kaldıkları yatakhanelerde "tamamen kaos yaşandığını" söylemişti. 

SIRADAKİ HABER