Çin'de 'sıfır-Covid' kısıtlamalarına karşı eylemler yaygınlaşıyor; Şangay'da polis ve protestocular arasında arbede yaşandı

Çin'de sıkı Covid kısıtlamalarına karşı protestolar 3. gününde daha fazla şehre yayılırken Şangay'da yüzlerce protestocu ile polis arasında arbede yaşandı.

© REUTERS
Çin'de 'sıfır-Covid' kısıtlamalarına karşı eylemler yaygınlaşıyor; Şangay'da polis ve protestocular arasında arbede yaşandı

The Guardian, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping'in yaklaşık üç yıldır devam eden "sıfır-Covid" politikasına tepki olarak başlayan sivil itaatsizlik eyleminin Çin'de "emsalsiz" olduğunu belirtti. 

Geçen hafta Sincan'da bir apartmanda meydana gelen ve 10 kişinin ölümüne sebep olan yangının tetiklediği protestolar pazar günü aralarında Şangay, Pekin, Çengdu, Vuhan ve Guangzhou da bulunan şehirlerde gerçekleştirildi. 

Pazartesi günü Çin, yeni enfeksiyon sayısı rekoru kırarak 40 bin 347 vaka bildirdi. Hala binlerce vakanın görüldüğü Guangzhou ve Chongqing gibi şehirler salgını kontrol altına almakta zorlanıyor. 

Şangay'da ismini apartman yangınının meydana geldiği Urumçi şehrinden alan caddede pazar günü yüzlerce kişi toplandı. Caddede yoğun polis varlığı bulunuyordu.

Protestocularla onları dağıtmaya çalışan bir grup polis arasında arbede çıktığı ifade edildi.

Pazar günü BBC gazetecisi Edward Lawrence'ın Şangay'daki protestoları takip ederken polis tarafından dövülüp gözaltına alındığı bildirildi.

Yangının meydana geldiği Urumçi'de protestolar cuma günü başlamış, 10 kişinin ölümünde ağır kısıtlamaların rol oynadığı belirtilmişti. 

Koronavirüs salgınının sıfır noktası olan Vuhan'da ise protestocuların Covid çadırlarını ve test kabinlerini parçaladığı görüldü. 

SIRADAKİ HABER