Çin Devlet Başkanı: Salgın acımasız ve karmaşık

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, yeni tip korona virüs salgınının kendileri için büyük bir sınav olduğunu belirterek "Salgın hala acımasız ve karmaşık durumda" dedi.

Reuters
Çin Devlet Başkanı: Salgın acımasız ve karmaşık

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının “hala acımasız ve karmaşık” durumda olduğunu söyledi.

Hastalık karşıtı çalışmalardan sorumlu yetkililerle video konferans aracılığıyla açıklama yapan Şi, iktidardaki Komünist Parti’nin salgına karşı mücadelesini “zamanında ve etkili” olarak nitelendirdi.

Şi, hastalığın kontrol altına alınabileceği yönündeki yurt dışından gelen umutlu açıklamalara da değinerek “Önleme ve kontrol en kritik aşamada” diye konuştu.

BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR SINAV

Salgının hala acımasız ve karmaşık bir durumda olduğunu kaydeden Şi, yetkilileri “salgının yayılmasını kararlı bir şekilde engellemeye” çağırdı.

Şi, salgının kendileri için bir “kriz ve büyük bir sınav” olduğunu belirterek hastalığın, Komünist Parti’nin 1949’da iktidara geldiğinden bu yana en hızlı yayılan ve en zor önlenen ve kontrol altına alınan acil sağlık durumu olduğunu ifade etti.

Başkentte enfeksiyonun kaynağını kesmek için sağlık personelini Pekin’e konuşlandırma çağrısında bulunan Şi, fabrikaların ve diğer şirketlerin yeniden açılmasına ve düşük gelirli çalışanların istihdam edilmesini sağlamasına yardımcı olmaları gerektiğini dile getirdi.

ÖLÜ SAYISI 2 BİN 400’Ü GEÇTİ 

Vuhan kentinde 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan yeni tip korona virüs salgını nedeniyle aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke, Çin’de mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti. Yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) “acil durum” ilan etmişti.

Hastalık sebebiyle dünya genelinde 2 bin 462 kişi yaşamını yitirdi. (AA)

SIRADAKİ HABER