Çin Dışişleri Bakanı, Taliban'ın siyasi işler sorumlusuyla görüştü

ABD'nin öncülüğünde NATO'nun çekilmesiyle dikkatler Afganistan'a yönelirken, Asya'nın dev gücü, üst düzey bir Taliban heyetini ağırladı. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Taliban'ın Katar'daki Siyasi Bürosunun Başkanı Molla Abdul Gani Birader'i kabul etti.

© REUTERS / Evgenia Novozhenina
Çin Dışişleri Bakanı, Taliban'ın siyasi işler sorumlusuyla görüştü

Çin Dışişleri Sözcüsü Zhao Lijian, Bakan Wang Yi'nin Taliban'ın Katar'daki Siyasi Bürosunun Başkanı Molla Abdul Gani Birader'le görüşme gerçekleştirdiğini teyit etti. 

Zhao, bir heyet eşliğinde Çin'i ziyaret eden Birader'le görüşmenin bugün Çin'in Tientsin kentinde yapıldığını belirtti. 

Üst düzey Taliban heyeti Çinli yetkililerle görüşmeler yürütürken, AFP'ye konuşan Taliban sözcüsü Muhammed Naim, heyetin Pekin'e, Afganistan'ın ayrılıkçıların üssü olmayacağı ve bir başka ülkeye komplo kurmak için kullanılmayacağı yönünde güvence verdiğini söyledi. 

Naim "İslam Emirliği, Çin'e Afganistan topraklarının hiçbir ülkenin güvenliğine karşı kullanılmayacağına dair garanti verdi. Onlar (Çin) da Afganistan'ın içişlerine karışmama ve sorunları çözmesine, barışa kavuşmasına yardım etme sözü verdi" dedi. 

Görüşmeler yürütülürken, yabancı güçlerin çekilmesine koşut Taliban'ın Çin ile sınır bölgeleri dahil Afganistan'da hakimiyet alanını genişletmek için düzenlediği saldırılar devam ediyordu.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2021, 10:41
SIRADAKİ HABER