Çin lideri Şi Cinping: Tek taraflı yaptırımları reddediyoruz

"Çin kendi güvenliğini diğer ülkelerin güvensizliğine dayandırmaya karşıdır"

© REUTERS
Çin lideri Şi Cinping: Tek taraflı yaptırımları reddediyoruz

Çin lideri Şi Cinping, Batı'nın Rusya'ya yönelik yaptırımlarına doğrudan değinmeden tek tarafları yaptırımlara karşı olduklarını söyledi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Asya için Boao Forumu’nda video konferans yoluyla yaptığı konuşmada, barışı desteklediklerini ancak tek tarafları yaptırımlara karşı olduklarını belirtti.

Sözcü'nün haberine göre konuşmasında Soğuk Savaş mantalitesinin dünya barışına gölge düşürdüğünü söyleyen Çin Devlet Başkanı, “Çin kendi güvenliğini diğer ülkelerin güvensizliğine dayandırmaya karşıdır

Ülkeler arasındaki farklılıkların ve anlaşmazlıkların diyalog ve istişare yoluyla barışçıl bir şekilde çözülmesinde ısrar etmekte, krizlerin barışçıl çözümüne elverişli tüm çabaları desteklemekte ve çifte standart uygulamamaktadır. Tek taraflı yaptırımların kötüye kullanılmasına karşıdır” dedi.

"Tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyuyoruz"
Şi, küresel bir güvenlik girişimi gerektiğini belirterek, “Çin ortak, kapsamlı, işbirlikçi ve sürdürülebilir güvenlik kavramına bağlı kalmak ve dünya barışını, güvenliğini birlikte sürdürmek istiyor

Çin, tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duymakta, diğer ülkelerin iç işlerine karışmamakta ve tüm ülkelerin halkları tarafından bağımsız olarak seçilen kalkınma yoluna saygı göstermekte ısrar etmektedir” diye konuştu.

SIRADAKİ HABER