Çin Ukrayna'dan 1700 vatandaşını daha tahliye edecek

Son tahliyelerle iki günde Ukrayna'dan ayrılan Çinli vatandaşların sayısı 2 bin 300'e ulaşacak. Ukrayna'da yaşayan 6 binden fazla Çin vatandaşı tahliye için başvurmuştu.

© REUTERS
Çin Ukrayna'dan 1700 vatandaşını daha tahliye edecek

Çin, Rusya'nın saldırdığı Ukrayna'daki 600 Çinli öğrenciyi dün tahliye etmesinin ardından bugün 1700 vatandaşını daha ülkeden çıkaracak.

Global Times gazetesinin Çin'in Kiev Büyükelçiliği ve Odessa Başkonsolosluğu kaynaklarına dayandırdığı haberindeki açıklamaya göre, Kiev'den 900, Odessa'dan ise 800 vatandaşın kara yoluyla Moldova ve Polonya'ya götürülmesi planlanıyor.

Vatandaşların büyük bölümü, büyükelçilik personeli ve Ukrayna polisinin eşliğinde 32 otobüsle sınıra götürülecek. 100 kadar vatandaşın ise tahliye trenleriyle komşu ülkelere aktarılması öngörülüyor.

Böylece, iki günde Ukrayna'dan tahliye edilen Çinli vatandaşların sayısı 2 bin 300'e ulaşacak.

6 BİNDEN FAZLA ÇİN VATANDAŞI BAŞVURMUŞTU
Çin'in Kiev Büyükelçiliği, dün yaptığı açıklamada, Odessa'daki 400 ve Kiev'deki 200 Çinli öğrencinin kara yoluyla Moldova'ya götürüldüğü duyurulmuştu.

Büyükelçilik, tahliyelerle ilgili yayımladığı uyarıda, komşu ülkeler Moldova, Romanya, Slovakya, Macaristan ve Polonya'nın Çin vatandaşlarının tahliyesi için vizesiz geçiş sağlayacağını kaydetmişti.

Ukrayna'da yaşayan 6 binden fazla Çin vatandaşı tahliye için başvurmuştu.

SIRADAKİ HABER