Çin’den adaya girişler durduruldu

Tayvan, yeni tip coronavirüs salgını nedeniyle Çin'den iş gezisi ve birkaç istisnai durum haricinde adaya girişleri durdurdu.

© REUTERS
Çin’den adaya girişler durduruldu

Financial Times'ın haberine göre, Tayvan Salgın Kontrol Merkezi, yeni tip coronavirüs salgınında vaka sayısının artması nedeniyle iş seyahatine çıkanlar ve insani nedenlerle gelmek isteyenler dışında Çin vatandaşlarının adaya girmesine izin verilmeyeceğini bildirdi. 

İş seyahati amacıyla Tayvan'a geleceklere de adaya girişten sonraki iki hafta boyunca sağlık kontrolü koşuluyla izin verileceği belirtildi.

Tayvan'da öğrenim gören Çinli öğrencilerin adaya gelişlerini iki hafta ertelemeleri, Hubey'de yaşayanların ise bir sonraki emre kadar Tayvan'a geri dönmemeleri istendi.

JAPONYA WUHAN’DAKİ VATANDAŞLARINI GERİ ALMAYA HAZIRLANIYOR

Bu arada Japonya Başbakanı Abe Şinzo, Çin'in Wuhan kentinden ülkeye geri dönmek isteyen tüm Japon vatandaşlarına yardım edileceğini duyurdu.

Kyodo'nun haberine göre Abe, gazetecilere yaptığı açıklamada, Wuhan'daki Japon vatandaşlarının ülkeye getirilmesi için charter uçağının veya diğer yöntemlerin devreye sokulacağını söyledi.

Japon hükümetine göre, Wuhan'da 710 Japon vatandaşı bulunuyor.

Çin'in Wuhan kentinde aralık ayında ortaya çıkan ve ülke geneline yayılan yeni tip coronavirüs (2019-nCoV) salgınında 56 kişi yaşamını yitirmiş, salgından etkilenenlerin sayısı 1975'e yükselmişti.

SIRADAKİ HABER