CNN'e göre Trump'ın telefon görüşmeleri: Putin ve Erdoğan tarafından alt ediliyor, kadın liderlere sadistçe davranıyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın 'yalan haber' diye niteleyip kavga ettiği medya kuruluşlarının başında gelen CNN, Trump'ın yabancı liderlerle yaptığı telefon konuşmalarının içeriğinden haberdar Beyaz Saray ve istihbarat yetkililerine dayanarak ABD Başkanı'nın bu görüşmelerinin ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğunu iddia etti.

© AFP 2020 / NICHOLAS KAMM
CNN'e göre Trump'ın telefon görüşmeleri: Putin ve Erdoğan tarafından alt ediliyor, kadın liderlere sadistçe davranıyor

CNN "Putin'e yaltaklık etmekten müttefikleri taciz etmeye ve kendi danışmanlarına kulak asmamaya, Trump'ın telefon konuşmaları, ABD'li yetkilileri alarma geçiriyor" başlığıyla ABD Başkanı Donald Trump'ın yabancı liderlerle telefon görüşmelerinin ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğuna dair bir haber yayımladı.

"Yabancı liderlerle yüzlerce telefon konuşması yapmış bulunan Trump'ın sürekli olarak ciddi meselelerin görüşülmesine hazırlıksız yakalandığını ve sıklıkla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi güçlü liderlerle sohbetlerinde mat edildiğini" söyleyen CNN, diğer yandan Trump'ın ABD'nin temel müttefiklerinin liderleriyle görüşmelerinde 'ağzını bozduğunu', yabancı kadın liderlere de 'neredeyse sadistçe' davrandığını öne sürdü. 

CNN, bu durumun, 'Trump'ın eski Dışişleri ve Savunma Bakanları, iki Ulusal Güvenlik Danışmanı ve en uzun süre görevde kalan Beyaz Saray Genel Sekreteri dahil bazı üst düzey ABD'li yetkilileri, ABD'nin ulusal güvenliğine bizzat ABD Başkanı'nın tehlike oluşturduğu yönünde ikna ettiğini' dile getirdi.

CNN'e konuşan iki kaynak, bu telefon görüşmeleri karşısında Trump'ın ekibinden isimler ve istihbarat yetkilileri, ABD Başkanı'nın yabancı liderlerle ilişkilerinde sanrı (delüzyon) içinde olduğu sonucuna vardı. Bu isimlerin eski Ulusal Güvenlik Danışmanları H.R. McMaster ve John Bolton, eski Savunma Bakanı James Mattis, eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve eski Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly olduğu belirtildi. 

İşadamlığından gelen Trump'ın başkanlık koltuğuna oturduktan sonra 'yabancı liderlerle telefon görüşmelerinde zamanla daha becerikli veya daha ehil hale gelmediğini' anlatan kaynaklar, 'tam tersine, her yabancı lidere kişisel cazibesiyle, gevezeliğiyle ya da kabadayılığıyla istediklerini kabul ettirebileceğine inanmaya devam ettiğini, genelde danışmanlarının ulusal çıkar olarak gördüğü hususlar yerine kendi gündemine uygun amaçlar peşinde koştuğunu' aktardı.  

Kaynaklar "Trump dış politika nüansları alanında o kadar bilgisiz ki, Rusya Devlet Başkanı Putin telefon görüşmelerinde kendisini kolaylıkla mat etti, Cumhurbaşkanı Erdoğan onu üçkağıda getirip bütün kozlarını elinden aldı" dedi. CNN, Trump'la en çok telefon görüşmesi yapan liderin Erdoğan olduğunu, Erdoğan'ın bazen Trump'ı haftada en az iki kez aradığını ve Trump'ın talimatıyla kendisiyle doğrudan bağlantı sağladığını kaydetti. 

Habere göre 'müttefiklere düzenli olarak zorbalık yapan' Trump, ''müttefiklerle konuşurken saldırganlaşıyor ve özellikle kadın liderlere öfke ve hakaret saçıyor'.

Adı açıklanmayan yetkililere göre bazı kadın liderlere 'neredeyse sadistçe' yaklaşım sergileyen Trump, özellikle Almanya Başbakanı Angela Merkel'e 'beyinsiz' ve 'Rusların cebinde' olduğunu söyleyerek hitap ederken, eski Britanya Başbakanı Theresa May'i de 'zayıf' ve 'cesaretten nasiplenmemiş' olduğuna dair taciz ediyordu. 

SIRADAKİ HABER