Covid kapanmalarının devam ettiği Çin'de vatandaşlar gıda ve temel ihtiyaçlara erişimde sorunlar yaşıyor

, Çin’in en az 30 bölgesinde, 10 milyonlarca vatandaşa kısmi ya da tam kapanma çerçevesinde evden çıkmamaları söylendi

© REUTERS
Covid kapanmalarının devam ettiği Çin'de vatandaşlar gıda ve temel ihtiyaçlara erişimde sorunlar yaşıyor

“Sıfır Covid” politikası uygulayan Çin’de kapanma önlemlerinin alındığı bölgelerde yaşayan vatandaşlar gıda ve temel ihtiyaçlara erişim sıkıntılarından şikayet ediyor.

BBC’de yer alan habere göre, Çin’in en az 30 bölgesinde, 10 milyonlarca vatandaşa kısmi ya da tam kapanma çerçevesinde evden çıkmamaları söylendi.

Sincan’da yaşayan bir vatandaş, “15 gün oldu. Unumuz, yumurtamız ve pirincimiz kalmadı. Dört gün önce çocuklarımız için süt bitti” dedi.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin Kazakistan’la sınır komşusu olan İli Kazak Özerk İli’nde kapanma haftalardır sürüyor. Bölge sakinleri sosyal medya üzerinden yardım çağrılarında bulunuyor. 

Sosyal medyada paylaşılan videolardan birinde Uygur bir adam, çocuklarının üç gündür aç olduğunun söylüyor. İli Kazak Özerk İli’nin Yining şehrinde 300’den fazla acil gıda ve temel ihtiyaç talebinin olduğu görüldü.

Çin’in Siçuan bölgesinin Chengdu şehrinde ise 21 milyon şehir sakininin şehr giriş çıkışları yasaklandı. Temel ihtiyaçları karşılamak için ise kişilerin negatif Covid testi sunması gerekti. Şehirde geçen ay yaşanan deprem sonrası kaosta pek çok kişinin şehirden kaçmaya çalıştığı da görüldü.

SIRADAKİ HABER