Cumhuriyetçiler, Trump'ın azil yargılanmasının ertelenmesini istedi

ABD Senatosu'nda Cumhuriyetçilerin lideri Mitch McConnell, geçtiğimiz hafta Temsilciler Meclisi tarafından azledilen eski başkan Donald Trump'ın azil duruşmasının ertelenmesini talep etti. McConnell, Trump'a 'hazırlanması için süre verilmesi gerektiğini' savundu.

© REUTERS
Cumhuriyetçiler, Trump'ın azil yargılanmasının ertelenmesini istedi

ABD'de Cumhuriyetçiler, eski başkan Donald Trump'ın Senato'da yapılacak azil duruşmasının şubat ayına kadar ertelenmesini istedi.

Cumhuriyetçilerin Senato'daki lideri Mitch McConnell, Trump'a, savunmasını hazırlamak için süre verilmesi gerektiğini söyledi. Mitch McConnell, "Yargılamanın tamamen usulüne uygun, adil ve savunma makamının haklarına saygı gösterilerek yapılması, sadece Trump'ın değil, Senato'nun ve yeni yönetimin de çıkarına ilkesel bir tutum olacaktır" dedi.

Cumhuriyetçilerin talebi kabul edilirse, Trump'ın azil sürecinin devamı olarak Senato'da yapılacak yargılama öncesinde ön savunmasını vermek için, 11 Şubat'a kadar iki hafta süresi olacak. Yargılama bu durumda şubat ortasında başlayabilir. Azil sürecini başlatan Temsilciler Meclisi'ndeki Demokratlar ise iddianamelerinin hazır olduğunu açıkladı.

TRUMP NEYLE SUÇLANIYOR?
Görev süresi 20 Ocak'ta sona eren Trump, 6 Ocak'ta Kongre binasını basın kalabalığı kışkırtmakla suçlanıyor. Trump, Beyaz Saray yakınlarında toplanan destekçilerinden, 'seslerini barışçı ve yurtsever bir şekilde duyurmalarını ancak aynı zamanda çılgınca savaşmalarını' istemişti. Göstericiler daha sonra güvenlik bariyerlerini aşarak Kongre binasını işgal etmişler, olaylar sırasında dört gösterici ile bir polis ölmüştü.

Trump, Temsilciler Meclisi'nin azil sürecini iki kez Senato'ya taşıdığı ilk ABD başkanı oldu. Ancak Trump'ın görev süresi dolduğundan, Senato'da yargılanması başkanlık döneminin sonrasına kaldı. Trump'ın Senato'da suçlu bulunması için en az 17 Cumhuriyetçi senatörün bu yönde oy kullanması gerekiyor.

Bazı Cumhuriyetçi senatörler bu yönde oy kullanabilir, bazıları ise başkanın görevden ayrıldıktan sonra yargılanmasının meşruiyetini sorguluyor ya da sürecin çok bölücü bir etkisi olacağını söylüyor. Cumhuriyetçi senatör Senatör Lindsey Graham, Trump'ın Senato'da yapılacak yargılamasında kendisini savunmak üzere avukat Butch Bowers'ı tuttuğunu söyledi. Bowers, daha önce George W. Bush'un başkanlığı döneminde Adalet Bakanlığı'na seçimle ilgili konularda özel danışmanlık hizmeti vermişti. (BBC Türkçe)

SIRADAKİ HABER