DAİŞ’e katılan Alman kadınlar örgütü anlattı

Son iki ay içerisinde 3 binden fazla DAİŞ’li, aileleriyle birlikte Suriye’nin Deyr ez-Zor kentindeki operasyonları devam eden Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) teslim oldu.

© K24
DAİŞ’e katılan Alman kadınlar örgütü anlattı

Son iki ay içerisinde 3 binden fazla DAİŞ’li, aileleriyle birlikte Suriye’nin Deyr ez-Zor kentindeki operasyonları devam eden Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) teslim oldu.

K24 ekibi, Deyr ez-Zor’un doğusuna geçerek burada daha önce DAİŞ’in komutanlarıyla evlenip sonra DSG’ye teslim olan iki Alman kadınla konuştu.

DAİŞ’e katılan Alman kadınlardan Liyonora, DAİŞ komutanı olan kocası Martin Limki ile birlikte önce Türkiye’ye, oradan da Suriye’ye geçtiğini anlattı.

Hristiyan bir aileden olan Liyonora, sonradan Müslüman olduğunu belirterek, “Bir Müslüman gibi yaşamak istediğim için DAİŞ’e katıldım. Namaz kılmaya başladım, kıyafetlerimi değiştirdim. Başımı örttüm, çarşaf giydim. Çünkü yaşadığım yer benim için çok zordu. Suriye’ye geçtikten sonra evlendim ve iki çocuğum oldu. Sonra fark ettim ki buradaki hayat savaş ve öldürmeden ibaret. O zaman bir terörist olduğumu anladım” dedi.

DAİŞ’e katılan bir diğer Alman kadının ismi ise Sabine. O da DAİŞ’li bir komutanla evlenmiş. Sabine, Rakka’nın DAİŞ’in elinden alınmasından sonra durumlarının çok kötü olduğunu, kentte hastanelerin yıkıldığını, yiyecek ve içeceklerinin kalmadığını söyledi.

Sabine, “İlk iki yıl hayatımız güzeldi. Daha sonra durumlar bozulmaya başladı ve paramız da az kaldı. Rakka DAİŞ’in elinden çıktıktan sonra durumlar çok daha kötüleşti ve kocam da hastalandı. Ben çocuklarımın erkek ve kızların ayrı okuduğu okullarda okumasını istiyordum” dedi.

Son zamanlarda Deyr ez-Zor’da operasyonlarını arttıran DSG, DAİŞ’lilerin sayısının az kaldığını ve örgütün burada belli alanlara sıkıştığını belirtiyor.

Burada bazı DAİŞ mensupları, aileleriyle birlikte DSG’ye teslim oluyorlar. DSG, daha önce de sivilleri kurtarmak amacıyla Deyr ez-Zor’da bir güvenlik koridoru açmıştı.

Ayrıca çoğunluğu yabancı uyruklu olan 60, 130, 150, 160 şeklinde gruplar halinde DAİŞ’li aileleriyle birlikte DSG’ye teslim olmuştu. Teslim olanlar arasında Fransa, İngiltere, Hindistan ve Pakistan vatandaşı olanlar da bulunuyor.

Kaynak k24

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2019, 08:52
SIRADAKİ HABER