De Mistura: Kürtler göz ardı edilmemeli

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriyeli Kürtlerin asla göz ardı edilemeyeceğini dile getirerek, DAİŞ’in yeniden canlanabileceği riskinin olduğunu da ifade etti.

© REUTERS
De Mistura: Kürtler göz ardı edilmemeli

İsviçre Devlet Televizyonu RTS’in sorularını yanıtlayan Staffan de Mistura, Suriye’de barış ortamının sağlanmasının zor olduğunu belirterek, “Ama unutmamak gerekir ki ABD diplomatik olarak bu sürece devam ediyor” dedi.

ABD’nin Suriye’den askerini çekmesinin Kürtler için zor bir döneme işaret edeceğini dile getiren Mistura, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ama Suriye’deki Kürtlerin oluşumu çok güçlü, Kürtlerin asla göz ardı edilemeyecek bir varlığa sahip olduğunu unutmamak gerekir.”

Öte yandan, de Mistura Suriye savaşına kapsayıcı siyasi bir çözüm bulanmadıkça DAİŞ’in ve diğer cihatçı grupların yeniden Suriye topraklarında canlanma riskinin olduğunun altını çizdi.

ÇEKİLME KARARI

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Başkanlığım döneminde Suriye'de bulunmamızın tek nedeni olan DAİŞ'i yendik" ifadesini kullanmıştı.

Trump, Suriye'de DAİŞ'i yenilgiye uğrattıklarını belirterek, "Askerlerimizin eve dönme zamanı geldi" demişti.

"Uzun zamandan beri Suriye'de savaşıyoruz. Yaklaşık 2 senedir ABD Başkanıyım, gerçekten aşama kaydettik ve DAİŞ’i yendik" değerlendirmesinde bulunan Trump, paylaşımında, "DAİŞ’i kötü bir şekilde yenilgiye uğrattık ve toprakları geri aldık" ifadesine yer vermişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders da yaptığı açıklamada, "DAİŞ ile mücadelenin yeni evresine girmekle beraber, ABD askerlerini ülkeye geri çekmeye başladık" bilgisini vermişti.

ABD'nin, Suriye'deki askerlerinin de 60 ila 100 gün içinde ülkeden çekileceği belirtiliyor.

SIRADAKİ HABER