Dışişleri'nden ABD'nin Güney Kıbrıs'a silah ambargosunu kaldırmasına tepki

ABD'nin 2023 yılı için Güney Kıbrıs'a savunma ürünleri ihracatına onay vermesine Dışişleri Bakanlığı, "Ada’da bir silahlanma yarışına yol açacak" diyerek tepki gösterdi.

© AA
Dışişleri'nden ABD'nin Güney Kıbrıs'a silah ambargosunu kaldırmasına tepki

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Güney Kıbrıs'a yönelik silah ambargosunu 2023 mali yılı için kaldırdığını duyurmasıyla ilgili bir açıklama paylaştı.

"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) makamlarının sözkonusu karara ilişkin tepkisini tümüyle destekliyoruz" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Ada’daki iki tarafın eşitliği ilkesiyle çelişen ve Rum tarafını daha uzlaşmaz kılacak bu karar, Kıbrıs meselesinin çözülmesi yönündeki çabaları olumsuz etkileyecek; Ada’da bir silahlanma yarışına yol açacak ve Doğu Akdeniz’de barış ve istikrara zarar verecektir.

ABD’yi bu kararı gözden geçirmeye ve Ada’daki iki tarafa karşı dengeli bir politika izlemeye davet ediyoruz. ABD dahil uluslararası toplum Kıbrıs Türk halkının 1959-1960 Antlaşmalarıyla da teyit edilen egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsünü tescil etmeli ve buna göre hareket etmelidir.

Her halükarda Türkiye, garantör ülke sıfatıyla, Kıbrıs Türkünün varlığını, güvenliğini ve huzurunu sağlamak amacıyla, tarihi ve hukuki sorumlulukları çerçevesinde, gerekli adımları atmaya devam edecektir."

'KOŞULLARA UYGUNLUK YILLIK DEĞERLENDİRİLİYOR'
ABD Dışişleri Bakanlığı, Sözcüsü Ned Price, ABD'nin Güney Kıbrıs'a uyguladığı silah ambargosunu bir yıllığına kaldırdıklarına ilişkin açıklamasında, "Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 2023 mali yılında yeniden ihracat ve savunma malzemelerinin transferlerinin onaylanmasına izin vermek için Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ilgili mevzuat kapsamında gerekli koşulları yerine getirdiğini tespit etmiş ve Kongre'ye tebliğ etmiştir. Koşullara uygunluk yıllık olarak değerlendiriliyor. Bu tespit ve belgelendirmenin bir sonucu olarak, Bakan, 2023 mali yılında Kıbrıs Cumhuriyeti için savunma ticareti kısıtlamalarını kaldırdı" ifadelerini kullanmıştı.

ABD'nin savunma ürünlerinin Güney Kıbrıs'a ihracat kısıtlaması iki koşula bağlanmıştı. Bu iki yasaya göre Güney Kıbrıs'ın, kara para aklama ile mücadelede düzenlemeler yapması, reformları uygulama çabalarında ABD ile iş birliği yapması ve Rus savaş gemilerinin yakıt ikmali ve hizmet için limanlarına girişini engellemesi bekleniyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs'ın yasalara uygunluğunu yıllık olarak gözden geçirip Kongre'ye bildiriyor. Eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da önceki senelerde benzer bir karar almıştı. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER