Donald Trump, 2024'te tekrar ABD başkanlığına aday olacağını açıkladı: "Altın çağ çok yakın"

Eski başkan, ön seçimlere başının yasal süreçlerle belada olduğu bir dönemde hazırlanacak

© REUTERS
Donald Trump, 2024'te tekrar ABD başkanlığına aday olacağını açıkladı: "Altın çağ çok yakın"

Eski ABD başkanı Donald Trump, 2024 seçimlerinde bir kez daha Cumhuriyetçi Parti'den başkan adayı olacağını resmen duyurdu. 

Salı akşamı Florida'daki özel Mar-a-Lago kulübünün balo salonunda hazırlanan bayraklarla dolu bir sahnede konuşan Trump, "ABD'yi tekrar harika ve şanlı yapmak için bugün başkan adaylığımı açıklıyorum" dedi.

2024'te mevcut ABD Başkanı Joe Biden'ı yeneceğini ifade eden Trump, "ABD'nin altın çağı hemen önümüzde" dedi.

İki kez Temsilciler Meclisi tarafından kendisine suçlama yöneltilen eski başkanın uzun süredir beklenen bu açıklamasının hem genel ABD siyasetinde hem de kendi partisi içinde tansiyonu yükseltmesi bekleniyor.

Trump, 15 Kasım'da "önemli bir açıklama yapacağını" 8 Kasım Ara Seçimleri'nden önce duyurmuştu. Anketler Cumhuriyetçi Parti'nin 'kırmızı dalga' ile Kongre'de birçok sandalye kazanacağını öngörürken durum böyle olmadı ve Demokratlar Senato'daki çoğunluğunu korudu. Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi'ni de küçük bir farkla kazanacak gibi duruyor. Trump'ın desteklediği Mehmet Öz gibi birçok aday da yenildi.

Trump, sonuçların beklentilerin uzağında olmasına rağmen övünmekten kaçınmadı. Temsilciler Meclisi'nde çoğunluk Cumhuriyetçiler'e geçtiği için Kongre'nin alt meclisinin başkanının değişeceğini hatırlatan Trump, "Nancy Pelosi kovuldu. Bu çok iyi değil mi?" diye sordu. 

Trump 70 dakikalık konuşmasında "yalan haberciler" diye nitelendirdiği medyayı hedef aldı; eski Almanya başbakanı Angela Merkel'in aksanıyla ve ABD Başkanı Biden'ın "uluslararası  konferanslarda uyuyakalmasıyla" alay etti. Eski ABD lideri ayrıca bir noktada ABD İç Savaşı dönemini yeniden yapılanma dönemi ile karıştırdı ve iklim değişikliğini sorguladı.

2020 seçimlerinde Biden'a kaybeden Trump'ın 3. kez adaylığı, eski başkanı giderek yoğunlaşan yasal sorunlarla karşı karşıyayken açıklandı: Adalet Bakanlığı, evinden çıkarılan ve Beyaz Saray'dan izinsiz alındığı belirtilen yüzlerce belgeyi inceliyor. Temsilciler Meclisi ise Trump'ın 6 Ocak 2021'de meydana gelen Kongre saldırısındaki rolünü soruşturuyor.

"Ben kurbanım"
Mar-a-Lago'daki evine gizli belgelere el koymak için yapılan baskınla ilgili konuşan Trump, "Ben kurbanım" dedi ve "Neden Bush'un, Clinton'ın evini basmadılar?" diye sordu.

"ABD şehirlerinin kana bulandığı" ve "Güney sınırında işgal olduğu" gibi abartılı söylemler kullanan Trump, "Seçim kampanyasının ülkeyi kurtarmak için bir mücadele" olacağını iddia etti.

76 yaşındaki Trump, halefi Biden'ın ekonomi ve iç politikasıyla "acı, zorluk, anksiyete ve çaresizliğe" sebep olduğunu söyledi.

Trump'ın 2024'te Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı olabilmesi için önce ön seçimleri kazanması gerekiyor.

SIRADAKİ HABER