Dr. Mehmet Öz: Okulları açalım, çocukların sadece yüzde 3'ü ölür

Dr. Mehmet Öz, ABD Başkanı Donald Trump'a yakınlığıyla bilinen Fox News kanalına bağlanarak okulların açılması gerektiğini, 'çocukların sadece yüzde iki veya üçünün ölebileceğini' söyledi. CBS kanalında yayınlanan 'Dr Phil' programının sunucusu Phil McGraw da Fox News'da "Ülkeyi otomobil kazaları için ülkeyi kapatmıyoruz. Neden korona virüsü nedeniyle ülke kapanıyor?" dedi. İkilinin söylediklerine sosyal medyadan tepki yağdı. Dr. Öz tepkiler üzerine özür diledi.

© TWITTER
Dr. Mehmet Öz: Okulları açalım, çocukların sadece yüzde 3'ü ölür

ABD’de televizyon kanallarında çok izlenen sağlık programları yapan Dr. Mehmet Öz, ABD Başkanı Trump’a yakınlığıyla bilinen Fox News kanalında yaptığı bir açıklamayla okulların açılmasını savundu. Korona virüsü sebebiyle kapanan okulların yeniden açılması gerektiğini savunan Öz, bu durumda çocukların ‘sadece’ yüzde iki veya üçünün ölebileceğini ifade etti.

Öz’ün sözleri ABD kamuoyunda geniş yankı uyandırırken, sosyal medyadan da birçok tepki geldi. Dr. Öz’ün verdiği ölüm oranına göre, okullar açıldığında, ABD’de ilkokul, ortaokul ve liselere giden yaklaşık 1.7 milyon çocuğun ölmesi anlamına geliyor.

DR. ÖZ ÖZÜR DİLEDİ

Sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine, Twitter’dan paylaştığı bir video Öz, özür dilediğini söyledi. Öz, şöyle konuştu: “Okulları açmakla ilgili sözlerimin insanları şaşırttığını ve üzdüğünü fark ettim, niyetim bu değildi. Hatalıyım.”

DR. PHIL: NEDEN KORONA VİRÜSÜ İÇİN ÜLKEYİ KAPATIYORUZ?

CBS kanalında yayınlanan ‘Dr Phil’ programının sunucusu Phil McGraw da, Fox News kanalına bağlanarak “Ülkeyi otomobil kazaları, sigara tüketimi nedeniyle gerçekleşen ölümler ve havuza düşenler için ülkeyi kapatmıyoruz. Neden korona virüsü nedeniyle ülke kapanıyor?” dedi.

Sosyal medyadan gelen tepkilerde, McGraw’ın bir virolog olmadığı, aktardığı verilerin yanlış olduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2020, 12:05
SIRADAKİ HABER