DSÖ: İyileşenlerin tekrar enfekte olmadığına dair kanıt yok

Dünya Sağlık Örgütü'nün açıklamasında 'iyileşen Covid-19 hastalarının tekrar enfekte olmadığına dair yeterli kanıt olmadığı' ifade edildi. Açıklamada, bazı ülkelerin iyileşen insanlara 'bağışıklık pasaportu' veya 'risksiz sertifikası' vermesinin riskli olabileceği belirtildi.

© AFP
DSÖ: İyileşenlerin tekrar enfekte olmadığına dair kanıt yok

 Dünya Sağlık Örügtü’nden (DSÖ) yapılan yazılı açıklamada, bazı ülkelerin iyileşen insanlara ‘bağışıklık pasaportu’ veya ‘risksiz sertifikası’ verme kararına karşı uyarıda yapıldı. Böyle bir uygulamanın salgının yayılma riskini artırabileceğine dikkat çekildi.

İyileşen Covid-19 hastalarının ve antikorları olan kişilerin ikinci bir enfeksiyondan korunduğuna dair bir kanıt bulunmadığı vurgulanan açıklamada, “Pandeminin bu aşamasında, bir ‘bağışıklık pasaportu’ veya ‘risksiz sertifikanın’ doğruluğunu garanti etmek için antikor aracılı bağışıklığın etkinliği hakkında yeterli kanıt yoktur” ifadeleri kullanıldı.

Güney Amerika ülkesi Şili, Kovid-19’dan iyileşen kişilere ‘bağışıklık pasaportu’ verileceğini, böylelikle bu pasaportu olanların işlerine geri dönmesini sağlayacağını duyurmuştu. (AA)

SIRADAKİ HABER