Dünya 2020’ye merhaba dedi!

Dünyanın geri kalanından daha önce yeni yıl coşkusunu yaşayan uzak doğuda 2020 yılı kutlamaları başladı. İlk olarak Yeni Zelanda ve Avustralya'nın girdiği 2020 yılına Japonya, Güney Kore, Çin, Tayland ve Singapur gibi ülkeler de girmeye başladı.

© AN
Dünya 2020’ye merhaba dedi!

Pasifik'teki ada ülkeleri Samoa ile Kiribati, 2020'ye ilk giren ülkeler oldu. Dünyada yılbaşı ilk olarak Samoa ile Kiribati'ye bağlı Kiritimati adasında (Christmas adası) kutlandı. Adalar, Türkiye saati ile (TSİ) 13.00'te 2020'ye “merhaba” dedi.

Avustralya

Bu ülkeleri Güney ve Kuze Kore, Japonya, Çin, Singapur gibi uzak doğu ülkeleri izliyor.

Japonya

Japonya’nın başkenti Tokyo, bu sene de renkli yeni yıl kutlamalarına ev sahipliği yaptı. Her yıl olduğu gibi Tokyo’nun turistik semti Shibuya’da toplanan on binlerce kişi, 2020’ye birlikte “merhaba” dedi.

Singapur

Singapur’da ise yüz binlerce insan yılbaşının gelişini havai fişeklerle kutladı.

Singapur

Hong Kong'da 2020, havai fişek ve ışık gösterileriyle kutlandı.

Hong Kong

Şehrin gökdelenlerinin üzerinde ışık ve lazer gösterileri ile yeni yıl karşılandı.

Hong Kong

Kentte yaz aylarından beri süren gösteriler yılbaşı kutlamalarına da damga vurdu.

Hong Kong

ENDONEZYA’DA HAVAİ FİŞEKLİ KUTLAMA

Endonezyalılar, 2020’yi havai fişek ve ışık gösterileri eşliğinde karşıladı.

Başkent Cakarta’da yaşayanlar, Bundaran HI, ülkenin özgürlük simgesi Monas, Taman Mini Parkı ve liman bölgesindeki Ancol gibi çeşitli merkezi noktalarda düzenlenen yeni yılı karşılama etkinliklerine adeta akın etti.

Müzik ve dans gösterilerinin düzenlendiği etkinlik alanlarında toplanan binlerce kişi, yeni yılın ilk dakikalarındaki havai fişek ve ışık gösterilerine yoğun ilgi gösterdi.

Kutlamalar nedeniyle başkentte bazı cadde ve sokaklar geçici süreyle trafiğe kapatılırken, kutlama alanları dışında hava fişek atılmasına ise izin verilmedi.

Ülke genelinde başkentin yanı sıra geniş katılımlı yılbaşı etkinliklerinin yapıldığı özellikle Surabaya, Bali, Makassar ve Medan gibi büyük kentlerde de güvenlik önlemleri artırıldı. AA-DHA-İHA

SIRADAKİ HABER