Emmanuel Macron: Kürtler, Fransa'nın köklü ve daimi dostudur

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron,

© AFP
Emmanuel Macron: Kürtler, Fransa'nın köklü ve daimi dostudur

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kuzey suriye’ye yönelik tüm saldırıların durdurulması gerektiğini belirterek, “Yapılan ateşkese saygı duyulması gerekiyor. Bu gerekli bir tutumdur” dedi.

Emmanuel Macron, Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen Avrupa Birliği Hükümet ve Devlet Başkanları liderler zirve toplantısı sonrasında basına konuştu.

Macron, Türkiye ile ABD arasında Kuzey suriye’ye yönelik yapılan anlaşma ve bölgedeki son gelişmelere ilişkin Rûdaw muhabiri Alla Şali’nin soruların yanıtladı.

Ortadoğu'nun Avrupa için stratejik öneme sahip olduğunu belirten Macron, "Ortadoğu'da otonom bir askeri kapasite oluşturmalıyız. Avrupa, Ortadoğu'da 'küçük hissedar' olmaya devam edemez" ifadelerini kullandı.

Fransa, ABD ve Türkiye’nin NATO'nun müttefiği olduğunu belirten Macron, sözlerine şunları ekledi:

“Twitter üzerinde ABD'nin askerlerini Suriye'den geri çektiğini öğrendim. Çekilme de NATO’nun kararıyla olmadı, ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesiyle oldu. NATO'nun diğer gücü ise IŞİD’e karşı uluslararası koalisyonunun ortağı olan ve IŞİD ile mücadele edenlere -DSG- saldırmaya karar verdi. PKK ve teröristlere karşı mücadeleye saygım var. Bunu Erdoğan'a her zaman söyledim. Ama IŞİD’e karşı mücadele eden DSG'liler PKK'li değil. Dolayısıyla son günlerde yaşananlar Batı ve NATO'nun ağır hatasıdır.

Türkiye'nin ne yapmaya çalıştığını anlamak lazım. İç güvenliğini sağlayarak Türkiye'yi daha makul pozisyonlara getirmeliyiz. Bunu bizim takvimimize saygı göstererek de yapmalıyız.”

Ülkesinin Kürtleri köklü ve daimi dostu olarak gördüğünü belirten Macron, Kürtlerin Kuzey suriye’daki varlığından memnuniyet duyduklarını ve ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Muhabirimizin, “Kuzey suriye’ye ‘Güvenli Bölge’ konusunda ne düşünüyorsunuz?” Sorusuna Macron, “Saldırıların durdurulması gerekiyor. Ateşkese saygı gösterilmesi gerekiyor. Bunun oldukça gerekli bir tutum olduğuna inanıyorum” yanıtını verdi.

“Kürt kentlerinin büyük çoğunluğu zor durumda. Türkiye sınırdan 32 kilometre uzaklaşılmasını talep ediyor. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Yaşanan çatışmalarda 200 sivil hayatını kaybetti, 600’den fazla sivil de yaralandı. Avrupa neden Türkiye’yi durduramıyor? Sorusunu ise Macron, şu cevabı verdi:

“Bu konuyu takip ediyoruz. İnsani denetimler konusunda baskılarımız sürecek. Bu öncelikli görevimiz. Bu konuda elimizden geleni yapacağımıza emin olun.”

Macron ayrıca, Avrupa'nın daha güçlü bir savunma stratejisine sahip olması gerektiğini vurgulayarak, “Ortadoğu bölgesinde kazançlı çıkan İran, Türkiye ve Rusya oldu” dedi.

AB zirvesinde 28 lider, Türkiye’nin Kuzey suriye’ye saldırılarını durdurmak için ortak karar almaya çalışıyor. Tüm üyeler, bir an önce Kuzey suriye’ye saldırıları durdurmasını talep ediyor.

SIRADAKİ HABER