Erbil - Bağdat anlaşmasının detayları

Kürdistan Planlama Bakanı Ali Sindi, Erbil ile Bağdat arasında varılan anlaşmanın ticaret, ekonomi, gümrük noktaları ve petrolle ilgili olduğunu söyledi.

© AFP
Erbil - Bağdat anlaşmasının detayları

K24’e konuk olan Bakan Ali Sindi, “Bağdat’la görüşmelerimiz sürüyor. Son ziyaretimizde Ticaret Bakanı ve Hükümet Başkanlığı Divanı Başkanı’yla görüştük. Çiftçilerin buğday ücreti ve iki taraf arasındaki diğer bazı konuları ele aldık. Ayrıca Maliye Bakanı Fuad Hüseyin’in başkanlık ettiği Ekonomi Konseyi’yle bir araya geldik. Kerkük ile diğer şehirler arasına konulan gümrükleri görüştük” dedi.

Kerkük’te oluşturulan gümrüklerin ilk etapta bazı gümrük işlemleri dolayısıyla konulduğunun açıklandığını hatırlatan Bakan Sindi, daha sonra siyasi amaçlarla kullanıldığını belirtti.

Kürdistan’da fabrika açma izniyle ilgili de Sindi, “2003’ten bu yana Kürdistan’da yaklaşık 5 bin fabrikaya ruhsat verildi. Şu an Irak’ta uygulanan 20 sayılı bir yasa var ve bu Kürdistan’dakinden daha yeni. Bu yasaya uyacağımızı aktardık. Ancak bu fabrikaların Bağdat’a gitmeyip, Kürdistan’da faaliyetlerini sürdürme şartıyla” ifadelerini kullandı.

Bağdat’la, bütün gümrüklerin aynı şeklide yönetilmesi konusunda da mutabık kaldıklarını belirten Bakan Sindi, “Irak’ta yeni kurulmuş bir hükümet var ve iyi niyet göstergesi olarak bu mutabakata uymayı kararlaştırdık” dedi.

Sindi; ithalat, ihracat, ruhsat ve ticaret vergileri hususlarında da aynı uygulamaya geçişte de anlaştıklarını belirterek, “Ancak Kürdistan’daki tüccarların ruhsat için Bağdat’a gitmesine gerek olmayacak” diye ifade etti.
Kaynak k24

SIRADAKİ HABER