Erdoğan-Biden görüşmesi başladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden'ın kritik görüşmesi başladı. F-16/F-35 krizinin yanı sıra insan hakları, Suriye ve Libya'nın ele alınması beklenen görüşme 20 dakika sürecek.

© REUTERS
Erdoğan-Biden görüşmesi başladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden'ın Roma'daki G20 Liderler Zirvesi kapsamındaki ikili görüşmesi başladı. 20 dakika sürmesi öngörülen görüşmede Erdoğan, ABD Başkanı seçilmesinden bu yana Biden'la ikinci defa biraraya gelmiş olacak.

CNN'in Beyaz Saray muhabiri Kevin Liptak'ın aktarımına göre Biden, görüşmeye girerken "İyi bir sohbet gerçekleştirmeyi planlıyoruz" dedi.

İki liderin görüşmesinde, Türkiye'nin bir NATO müttefiki olarak Rus yapımı S-400 hava sistemleri alması gerekçesiyle çıkarıldığı F-35 programı için ödediği 1.4 milyar doların karşılığında F-16 savaş jetleri alıp almayacağı konuşulacak. İki lider, Suriye ve Libya gibi bölgesel konuları da ele alacak. Görüşmede insan hakları ve demokrasinin de gündeme gelmesi bekleniyor.

Görüşme öncesinde gazetecilere bilgi veren üst düzey bir ABD'li yetkiliye göre Biden Erdoğan’a, 'aceleyle karar alınan adımların ikili ilişkilere fayda getirmeyeceği ve krizlerden kaçınılması gerektiği' mesajını verecek

Reuters'a konuşan yetkili, geçtiğimiz hafta 10 büyükelçi krizine atıfta bulunarak, "Başkan kesinlikle, gelecekte o tür krizlerden kaçınmanın bir yolunu bulmamız gerektiğini ve aceleci davranışların ABD-Türkiye ortaklığı ile ittifakına fayda getirmeyeceğini söyleyecek" dedi.  

Yetkili,  Erdoğan ABD Büyükelçisi'ni sınırdışı etmiş olsaydı iki lider arasındaki görüşmenin yapılmayacağını da ekleyerek, bu meselenin 'en azından şu an için' çözüldüğünü belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2021, 10:28
SIRADAKİ HABER