Erdoğan ile görüşmesi planlanan BM yetkilisi Türkiye ziyaretini iptal etti

BM İnsani Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Griffiths’in, Ukrayna-Rusya müzakerelerine ev sahipliği yapan Türkiye'ye 20-21 Nisan'da ziyarette bulunacağı açıklanmıştı.

© REUTERS
Erdoğan ile görüşmesi planlanan BM yetkilisi Türkiye ziyaretini iptal etti

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, koronavirüs (Covid-19) testinin pozitif çıkması nedeniyle bu hafta Türkiye'ye yapmayı planladığı ziyareti iptal etti.

Griffiths bugün New York'ta düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakerelere ev sahipliği yapan İstanbul'daki sürecin devam ettirilmesi için 20-21 Nisan'da Türkiye'de temaslarda bulunacağını açıklamıştı. Griffiths'in temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer yetkililerle görüşmesi planlanıyordu.

Voice of America’da yer alan habere göre BM Genel Sekreter Yardımcısı Griffiths, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ziyaretlerini iptal etmek zorunda kaldığını açıklayarak, “Bugün yaptırdığım Covid-19 testimin pozitif çıktığını söylediğim için üzgünüm. Sağlık rehberi kuralları çerçevesinde, seyahatimi iptal edip, evde izolasyondayım. Dünyada pek çok kişinim sahip olamadığı bir fırsat olan tüm aşılarımın yapıldığı için minnettarım” dedi.

‘TÜRKİYE, RUSYA VE UKRAYNA’YA GERÇEK BİR MÜZAKERE İÇİN EN FAZLA YAKLAŞAN TARAF OLDU’

Savaşın başlamasıyla birlikte hem Rusya hem de Ukrayna’da taraflar arasında ateşkes sağlanması için temaslarda bulunan BM Genel Sekreter Yardımcısı Griffiths, müzakerelere ev sahipliği yapma ihtimalini görüşmek üzere bu hafta Türkiye'ye gideceğini açıklamıştı.

New York’ta bugünkü basın toplantısında Ukrayna ve Rusya arasındaki ateşkes müzakereleriyle ilgili görüşlerini belirten BM Genel Sekreter Yardımcısı Griffiths, Türkiye’nin her iki tarafa olan yaklaşımıyla, arabuluculuğa soyunabileceğinin işaretini verdiğini ve çok değerli bir rol üstlendiğini belirterek, dileğinin İstanbul’da kurulan müzakere masasının sürmesi olduğunu belirtmişti. Griffiths, Türkiye'nin müzakere sürecindeki adımlarına ilişkin şunları söylemişti:

“20-21 Nisan tarihlerinde Ukrayna'da ateşkes, tahliyeler ve insani yardımlar gibi konuları görüşmek üzere Türkiye'yi ziyaret edeceğim. Türkiye, her iki tarafa da bu görüşmeler için gerçekten değerli ve yararlı bir ev sahibi olarak kendini gösterdi. Müzakere masasının kurulması için taraflara en fazla yaklaşan ülke Türkiye oldu. Rusya ve Ukrayna arasında gerçekten klasik bir müzakere masası kurulmamış olsa da müzakere masasının kurulması için taraflara şimdiye kadar en fazla Türkler yaklaşabildi. Bu Türkiye için çok önemli. Bu nedenle çok iyi çalışıyorlar. Türkiye'nin İstanbul'da Rusya ve Ukrayna'yı bir araya getirdiği görüşmeler son derece akıllıca yapıldı. Türkiye’nin müzakerelere ev sahipliği yapmaya devam etmesini diliyorum.” 

SIRADAKİ HABER