Erdoğan'ın korumaları ile Saraybosna polisi arasında gerginlik

Bosna basını, Saraybosna'yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın korumaları ile sınır

© REUTERS
Erdoğan'ın korumaları ile Saraybosna polisi arasında gerginlik

Bosna basını, Saraybosna'yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın korumaları ile sınır polisi arasında itiş kakış yaşandığını yazdı. Sınır polisi şefi, "Kendi ülkelerindeymiş gibi davrandılar. Yasalarımıza saygı göstermediler ve gözaltına alınmayı hak ediyorlardı" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korumaları ve Bosna Hersek’teki sınır polisi arasında gerginlik yaşandığı belirtildi.

Dnevni Avaz adlı yerel haber portalına göre, Erdoğan’ın Saraybosna’ya varmasının ardından havalimanında polis ve korumalar arasında önce laf dalaşı yaşandı. Ardından polis ve korumalar arasında itiş kakış çıktı. Haberde gerginlik üzerine Erdoğan’ın korumalarının uçağa gidip silahları ile geri döndüğü ve bu silahların kılıfında olduğu belirtildi.

‘BAŞKANLIK KONSEYİ ÜYELERİ DE TANIKLIK ETTİ’

Dnevni Avaz’ın haberinde Erdoğan’ın uçaktan çıkmasıyla tansiyonun düştüğü belirtildi. Yaşanan olaya Bosna Hersek’in üçlü başkanlık konseyinin üyelerinin tanıklık ettiği de vurgulandı.

‘GÖZALTINA ALINMAYI HAK ETTİLER’

Saraybosna sınır polisi şefi Zoran Galic olaya ilişkin Dnevzi Avaz’a yaptığı açıklamada “Çok saldırgandılar ve kendi ülkelerindeymiş gibi davrandılar. Bizim yasalarımıza saygı göstermediler ve gözaltına alınmayı hak ediyorlardı” dedi.

‘SİLAHLARINI TESLİM ETMEYİNCE GERGİNLİK ÇIKTI’

Saraybosna sınır polisi sözcüsü Yasminka Muyiç ise olayın korumaların silahlarını teslim etmeyi reddetmeleri üzerine çıktığını belirtti.

İki gün boyunca Bosna Hersek’te temaslarda bulunacak olan Erdoğan, bölgeye son ziyaretini yaklaşık bir yıl önce gerçekleştirmişti.

ABD’DE DE KORUMA KRİZİ YAŞANMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2017 yılında Washington’a yaptığı ziyaret sırasında kendisini karşılamaya gelenler ile protestocular arasında çıkan kavgaya, korumaları da dahil olmuştu.

ABD hükümetinin tepkisine yol açan kavganın ardından Temsilciler Meclisi, Türkiye’yi kınayan bir tasarı kabul etmişti. 11 kişinin yaralandığı olay, ABD’de yargıya taşınmıştı. Olayın ardından açılan davada ikisi tutuklu 19 kişi yargılanıyor. (DW Türkçe)

SIRADAKİ HABER