Erdoğan'la görüşmesinden sonra Zelenskiy'den Ukraynalılara: Türkiye'ye tatile gidin

Geçen hafta Türkiye'de olan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, İktidardan Rusya'ya karşı tam destek almıştı.

© AA
Erdoğan'la görüşmesinden sonra Zelenskiy'den Ukraynalılara: Türkiye'ye tatile gidin

Ukrayna ile Rusya arasında, Rusya'ya katılmak isteyen ayrılıkçı özek bölgeler nedeniyle giderek tırmanan gerilimde açıkça Ukrayna'dan yana tavır alan Türkiye’ye birinci ağızdan teşekkür mesajı geldi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna’yı, geçici olarak işgal altındaki topraklarımızı, Kırım’ı desteklemesi önemli” dedi. Zelenskiy ayrıca Ukraynalılara Türkiye’ye tatile gitmeleri çağrısı yaptı.

Volodimir Zelenskiy, Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi toplantısının ardından Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye’ye 10 Nisan’da yaptıkları ziyaretin çok iyi geçtiğini belirten Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, "Türkiye devletine, özellikle de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a minnettarım. Kendisi gerçekten Ukrayna’yı destekliyor” dedi.

Ziyaret sırasında önemli anlaşmalara imza atıldığını ifade eden Ukrayna Devlet Başkanı, “Jeopolitik sorundan bahsederken, bugün en önemlisi, Ukrayna’nın huzuru ve partnerlerimizin desteği. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna’yı desteklemesi, geçici olarak işgal altındaki topraklarımızı desteklemesi, Kırım’ı desteklemesi önemli. Bizim duruşumuzu desteklemesi, Kırım’ın ilhakını tanımaması önemli” diye konuştu.

'TÜRKİYE’Yİ DESTEKLEDİĞİMİZİ GÖSTERMELİYİZ'

Zelenskiy, Rusya’nın Türkiye’ye uçuşları sınırlamasına da değinerek, Ukrayna vatandaşlarına Türkiye’ye tatile gitmeleri çağrısı yaptı. Ukrayna ve Türkiye arasında turist akışının artırılabileceğini belirten Zelenskiy, “Duydunuz, Ruslar, Rusya Federasyonu’ndan Türkiye’ye turizmi sınırlayacaklarını söylediler. Bu onların kişisel meselesi. Bizim ise tam tersi, turizmi geliştirmemiz ve Türkiye’yi desteklediğimizi göstermemiz gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı. (DHA)

SIRADAKİ HABER