Erdoğan ve Putin’den Libya açıklaması

Libya'da çözüm için gözlerin çevrildiği Berlin'de zirvenin açılışı öncesi liderlerin temasları sürerken, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin ortak açıklama yaptı.

© REUTERS
Erdoğan ve Putin’den Libya açıklaması

Erdoğan, "Hafter'in saldırgan tutumunun sona ermesi gerekmektedir" derken, Rusya lideri Putin, "Libya'da bu çatışmayı bitirmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

Almanya'da Libya Konferansı öncesi liderlerin ikili görüşmeleri devam ediyor. Erdoğan, Vladimir Putin'le görüşmesi başladı. 

İkili görüşmeler öncesi iki lider ortak açıklama yaptı.  

"S-400 gibi ses getiren projeleri kararlılıkla tamamladık" diyen Erdoğan, "Biz de Sayın Serrac'ı ikna etmek için çok çaba harcadık. Girişimlerimizin esas meyvesini Berlin'de alacağız" ifadelerini kullandı.

Erdoğan şunları kaydetti:

"Ortak çabamız sahada nispi sükunet sağladı ancak girişimlerimizin esas meyvesini Berlin Zirvesi'nin toplanabilmiş olmasıyla alacağız. Siyasi sürecin ve çözümün diğer evrelerinin uygulanabilmesi için Hafter'in saldırgan tutumunun sona ermesi gerekmektedir.

Libya'nın barış ve huzura kavuşabilmesi için Berlin Zirvesi'nde ateşkesin ve siyasi sürece dönüşün kabulü temin edilmelidir."

Putin ise "İkili ilişkilerde iki taraf için ortak noktalar bulmayı öğrendik. Biz birçok kilit konuda birlikte çalışıyoruz. İleriye doğru ciddi adımlar attık. İstanbul'da ihtilaf taraflarını ateşkese çağırdık" dedi.

"Libya taraflarının Moskava'ya gelmesi bence bir başarı" diyen Putin, "Bundan dolayı dışişleri bakanlıklarımaza teşekkür borçluyuz. Evet bu ortak bildiriyi taraflardan biri kabul etmesede, bu bir başarıdır. Libya'da bu çatışmayı bitirmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

SIRADAKİ HABER