Ermenistan'dan topraklarındaki Rus askeri varlığının artırılması talebi

Ermenistan, kendi topraklarındaki Rus askeri üssünün genişletilmesine ve Azerbaycan ile olan sınırının yakınlarına yeniden Rus askerlerinin konuşlandırılmasına sıcak baktıklarını açıkladı.

© REUTERS
Ermenistan'dan topraklarındaki Rus askeri varlığının artırılması talebi

Reuters'ın haberine göre; Ermenistan Savunma Bakanı Vagharshak Harutyunyan, Rus RIA haber ajansına yaptığı açıklamada, "Ermenistan topraklarındaki Rus askeri üssünü genişletip güçlendirme meselesi daima gündemimizdedir" dedi.

Ermenistan'daki muhalif siyasetçiler, ikinci bir Rus üssünün ülkenin güneyindeki Sünik şehrine yapılmasını talep etmişlerdi.

Harutyunyan, resmi olarak ikinci bir Rus askeri üssünün açılmasına gerek görmediğini belirtti; fakat iki ülkenin Azerbaycan sınırına mevcut üstten askeri birliklerin konuşlandırılması hakkında görüştüklerini ifade etti.

Rus askerleri Dağlık Karabağ'a konuşlanmıştı
Rus barış gücü birlikleri çatışmalar sonrasında Dağlık Karabağ bölgesine konuşlandırılmışlardı. Ayrıca, Rusya'nın Ermenistan ile yapılan resmi savunma paktına göre Türkiye sınırındaki Gümrü şehrinde tahmini 3 bin askerin bulunduğu tam donanımlı bir üssü bulunuyor.

Rusya, Kasım ayında yaptığı açıklamada barış gücü görevi kapsamında bölgeye yaklaşık 2,000 bin askeri konuşlandırdığını duyurmuştu.

SIRADAKİ HABER