Eski Almanya Başbakanı: Tahıl anlaşması Ukrayna’da ateşkesin önünü açabilir

Rusya Devlet Başkanı Putin'in arkadaşı olan eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder,"Kremlin müzakere edilmiş bir çözüm istiyor. Tahıl anlaşması bu bağlamda bir ilk başarı oldu, belki yavaşça ateşkese doğru genişletilebilir" dedi.

© IMAGO / Jens Schicke
Eski Almanya Başbakanı: Tahıl anlaşması Ukrayna’da ateşkesin önünü açabilir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın bir isim olan eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Moskova ile Kiev arasında İstanbul’da imzalanan tahıl koridoru anlaşmasının beş aydır süren savaşta ateşkesin önünü açabileceğini söyledi.

Rus işgali altındaki Ukrayna limanlarından tahıl sevkiyatı yapan ilk gemi dün, bugün gerçekleşecek denetimi beklemek üzere İstanbul Boğazı’nın kuzey ağzında demir attı.

Geçen hafta Putin’le görüştüğünü belirten Schröder, Stern gazetesi ve RTL/ntv kanallarına yaptığı açıklamada, “İyi haber şu ki, Kremlin müzakere edilmiş bir çözüm istiyor. Tahıl anlaşması bu bağlamda bir ilk başarı oldu, belki yavaşça ateşkese doğru genişletilebilir” dedi.

RUSYA: ABD SAVAŞA DOĞRUDAN DAHİL OLUYOR

Öte yandan Rusya, ABD’yi Ukrayna’ya silah göndermenin ötesinde çatışmaya doğrudan dahil olmakla suçladı.

Rusya Savunma Bakanlığı dün, Ukrayna’nın askeri istihbarattan sorumlu başkan yardımcısı Vadym Skibitsky’nin İngiliz Telegraph gazetesinde yer alan açıklamalarının Washington’un savaşa dahil olduğunu gösterdiğini belirtti.

Skibitsky, füze saldırılarından önce ABD ve Ukrayna yetkilileri arasında değerlendirme yapıldığını, ABD yetkililerinin hedefleri veto hakkı bulunduğunu, fakat Washington’un Ukrayna’yı saldırıların hedefleri konusunda yönlendirmediğini söylemişti.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada “Bu açıklama Washington’un, Beyaz Saray ve Pentagon’un iddialarının aksine Ukrayna’daki savaşa doğrudan dahil olduğunun şüphesiz kanıtıdır” dendi ve şöyle devam edildi: “Biden hükümeti, Donbas ve diğer bölgelerdeki yerleşim alanları ile kamusal altyapıya zarar veren ve çok sayıda sivil ölümlerine sebep olan Kiev onaylı füze saldırılarının tamamından doğrudan sorumludur.”

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2022, 10:45
SIRADAKİ HABER