Eski Interpol başkanı rüşvetle suçlanıyormuş

Çin yönetimi, Uluslararası Polis Teşkilatı'nın (Interpol) istifa eden Çinli başkanı Meng Hongwei'nin gözaltında olduğunu resmen duyurdu. Hongwei'nin rüşvet iddiasıyla gözaltında olduğu açıklandı.

© Getty Images
Eski Interpol başkanı rüşvetle suçlanıyormuş

Uluslararası Polis Teşkilatı’nın (Interpol) istifa eden eski Çinli başkanı Meng Hongwei’nin, ülkesinde rüşvet aldığı iddiasıyla gözaltında olduğu açıklandı. BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı’nın açıklamasında soruşturmanın “doğru, erdemli ve Başkan Şi yönetiminin yolsuzlukla mücadeleye devam etme kararlığını gösteren bir hamle” olduğu belirtildi.

Geçen ayın sonlarında Interpol genel merkezinin bulunduğu Fransa’nın Lyon kentinden Çin’e gittikten sonra Hongwei’denbir haftadan uzun süre haber alınamamıştı. Eşi, eski İnterpol Başkanı’nın kaybolduğu gün kendisine bıçak emojisi bulunan bir cep telefonu mesajı yolladığını söylemişti. Daha sonra Hongwei’nin ülkesinde gözaltına alındığı ve yolsuzlukla mücadele kampanyasında hedef alınan üst düzey isimlerden biri olduğu belirtilmişti.

SIRADAKİ HABER