Fahrettin Altun, Finlandiya basınına konuştu: Helsinki, Türkiye'nin güvenlik endişelerini ciddiye almıyor

"Problem, Finlandiya'nın Türkiye'yi anlamaması"

© AA
Fahrettin Altun, Finlandiya basınına konuştu: Helsinki, Türkiye'nin güvenlik endişelerini ciddiye almıyor

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, NATO'ya katılmak isteyen Finlandiya'nın "Türkiye'nin güvenlik endişelerini ciddiye almadığını" ifade etti. 

Finlandiya'nın en büyük gazetesi  Helsingin Sanomat'ın sorularını e-posta yoluyla yanıtlayan Altun, "Türkiye'nin Helsinki'nin NATO'ya üyelik başvurusunu desteklemesi için Finlandiya'nın terör örgütlerini korumaya son vermesi gerektiğini" belirtti. 

Altun, "Problem, Finlandiya'nın Türkiye'yi anlamaması. Finlandiya, Türkiye'nin güvenlik endişelerini ciddiye almayı reddediyor" dedi. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı, "Finlandiya hükümetinin sonunda hangisinin daha önemli olduğuna karar vermesi gerekecek; NATO'ya katılmak mı yoksa bu tür organizasyonlara destek vermek mi?" ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile yaptığı görüşmede "somut adımlar atılmadığı sürece" Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyelik sürecinin ilerlemeyeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün The Economist dergisinde yayımlanan makalesinde Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO çatısı altında gerçekleştirilecek "terörle mücadele" operasyonlarına destek vermelerini arzu ettiğini; terörün tüm üye ülkelere tehdit oluşturduğunu ve aday ülkelerin örgüte katılmadan önce bu gerçeği kabul etmeleri gerektiğini belirtti. 

SIRADAKİ HABER