Filistin yönetiminden İsrailli siyasetçilerin 'Ürdün Vadisi'ni ilhak etme' vaadine tepki

Filistin yönetimi, İsrailli liderler tarafından yapılan 'Ürdün Vadisi'ni ilhak etme' açıklamalarının barış ve istikrarı tehdit ettiğini belirtti.

© REUTERS / RONEN ZVULUN
Filistin yönetiminden İsrailli siyasetçilerin 'Ürdün Vadisi'ni ilhak etme' vaadine tepki

Filistin yönetimi tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz'ın Ürdün Vadisi'ni ilhak etme vaatlerine tepki gösterildi.

Açıklamada, İsrailli liderlerin vaatlerinin barış sürecinin üzerine bina edildiği temelleri yıktığı, bölgeyi yeni ve tehlikeli bir çatışma ile istikrarsızlık dönemine soktuğu ifade edildi.

İsrailli yetkililerin yaptıkları açıklamaların, Filistin-İsrail arasında imzalanan anlaşmalar da dahil olmak üzere tüm ilişkiler üzerinde doğuracağı olumsuz sonuçlara karşı uyarıda bulunulan açıklamada, uluslararası topluma da İsrail'in bu politikalarına karşı durma çağrısı yapıldı.

Dün partisinin kurmaylarıyla Batı Şeria'daki Ürdün Vadisi'ne giden Gantz, 2 Mart'taki seçimleri kazanması halinde Filistin toprağı olan bölgeyi İsrail'e ilhak edeceğini söylemişti.

İsrail Başbakanı Netanyahu da 17 Eylül 2019'da yapılan seçimler öncesi Ürdün Vadisi ve Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin İsrail'e ilhakını vadetmişti.

SIRADAKİ HABER